Character recognition without segmentation
Ayrıştırmasız karakter tanıma
- Tez No: 68395
- Danışmanlar: PROF. DR. F. Y. VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
öz AYRIŞTTRMASIZ KARAKTER TANIMA Özdü, Mehmet Ali Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. F. T. Yarman Vural Nisan 1997, 54 sayfa Bu tezde, ayrıştırmasız bir karakter tanıma yöntemi sunulmuştur. Karakter tanıma işlemi, verilen resim içerisinde karakter modellerinin aranması ve bulunan karakterler ile anlamlı bir metin oluşturulması yolu ile yapılmıştır. Bulunan karakterler aday sonuçlar olarak ele alınmış ve son çözüme ulaşmak için, benzerlik oranlan, üst üste gelme, çakışma vb., durumlar göz önüne alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Ayrıştırmasız karakter tanıma, karakter arama, aday karakter, benzerlik oranı, çakışma. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHARACTER RECOGNITION WITHOUT SEGMENTATION Özdil, Mehmet Ati M.S., Department of Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. F. T. Yarman Vural April 1997, 54 pages A new segmentation free approach for off line character recognition is presented. The recognition is implemented by searching the character prototypes in the input image and forming a meaningful text by these characters. The characters which are detected in the image are considered as the candidates for the final decision and reprocessed according to their match qualities, shared strokes and overlapping rates. Keywords : Character recognition, segmentation, searching, candidate character, match quality, overlapping. in