Fuzzy order acceptance and scheduling on identical parallel machines
Bağlantısız eş paralel makinelerde bulanık sipariş kabul ve çizelgeleme
  1. Tez No: 683970
  2. Yazar: MENŞURE ZÜHAL ERİŞGİN BARAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez, bulanık sipariş kabul ve çizelgeleme problemini özdeş parallel makineli sistemde ele almıştır. Bu çalışma sipariş üzerine üretim yapan ve kapasite kısıtı olan bir sistemde siparişlerin çizelgelenmesi üzerinedir. Kapasite kısıtı nedeniyle, bazı siparişler teslim edilmesi gereken tarihten daha sonra teslim edilmek zorunda kalınmaktadır. Bu durumda firma müşterisine geç kalma süresi kadar bir gecikme cezası ödemektedir. Firma gecikme cezası ödememek ve müşteriye ürünü geç teslim etmemek için, üretilebileceği belli bir grup siparişi çizelgelemek ve siparişlerden maksimum kar elde etmek için bazı siparişleri seçmek zorundadır. Net karı azaltan gecikme cezası ve dış kaynak kullanımıdır. Müşteriden firmaya ulaşan siparişlerin kendilerine özgü, getirisi, dış kaynak kullanım cezası, ağırlıklandırılmış gecikme cezası, bulanık teslim tarihi, bulanık üretim süresi, ve bulanık sıraya bağlı set up süresi vardır. Sipariş kabul ve çizelgeleme probleminin tek makineli sistemde NP-Hard olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle çok makineli sistemde çalışılan bu problem oldukça zor NP-Hard bir problemdir. Problemin çözümünde karışık tam sayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Daha sonra, büyük veri setlerini çözebilmek için GADOC ve GATPC isimli iki genetik algoritma geliştirilmiştir. Algoritmaların performansları toplam getiriye olan kıyasları ile değerlendirilmiştir. Çok sayıda veri setleri ile denenmesi sonucu, geliştirilen çözüm metotlarının problem çözümünde oldukça etkili, yüksek kalitede, ve kısa sürede olurlu sonuç sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study about simultaneous fuzzy order acceptance and scheduling in identical parallel machines. The research problem is about scheduling orders in a make-to-order system with capacity constraints. Due to the limited capacity, some orders can be produced beyond their due date. So, the manufacturer has to pay or discount this delay cost. The manufacturer has to select a subset of orders to have the maximum net profit. The tardiness of orders or outsourcing penalty cost decrease the revenue of orders. The orders coming from the customer are characterized by their revenue, outsourcing penalty cost, weighted delay cost, fuzzy due date, fuzzy processing times, and fuzzy sequence-dependent setup times. OAS on single machine problem is strongly NP-Hard, as a result, FOAS-IPM is also a strongly NP-Hard problem. In this study, first, mixed-integer linear programming is formulated to solve the problem. Next, two genetic algorithms with the name of the GADOC and GATPC algorithms are proposed to solve the large size instances. The performance of the algorithms is compared concerning the total revenue. With extensive computational tests, the proposed algorithms produce and provide high-quality feasible solutions even in big-size instances.