Fuzzy approach to project network problems
  1. Tez No: 2875
  2. Yazar: MEMDUH N. ÖZMERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET PROJE AG I PROBLEMLERİNE BÎR BULANIK KÜME YAKLAŞIMI ÖZMERT, Meraduh. N Yüksek Lisans Tezi, Yöneylem Araştırması Tez Yöneticisi: Yard »Doç »Dr. İsmail Erdem Şubat 1988, i 13 sahi-fe Bu çalışmada, emsalsiz araştırma ve geliştirme projelerinin gelişim süreçlerinin ölçüm ve konturolu için ayrıntılı bir araştırma sunulmaktadır» PERT yönteminin bu tip projelerin daha iyi planlanması, konturolu, ve genel organizasyon yapısının belirlenmesinde belirgin bir katkı sağladığı bilinmektedir» Bu çalışma, PERT yönteminin yetersizliğini belirlemekle birlikte POSSPERT adını verdiğimiz alternatif bir yöntemde önermektedir. POSSPERT yöntemi aktivite süre! erindeki belirsizliği bulanık kümeler vasıtasıyla model 1 emiştir. önerilen bu yöntem proje süresi tahmin etmekle kalmayıp aynı zamanda aktivite süreleri, olabilirlik dağılımı veya üyelik derecesi ile belirlenmiş projelerin kıritik aktivite, kıritik düğüm, ve kıritik yörüngelerini bel iri er » - v-Bulanık değişkenlerin olabilirlik dağılımlarının belirlenmesi ve POSSPERT yönteminin işleyişinin anlaşılması için bazı örnekler sunulmuştur. Bu yöntemin uygulandığı örnek bir proje ağı için FORTRAN IV. dilinde bir bilgisayar programı yazılmıştır. Anahtar Kelimeler; Bulanık kümeler, bulanık değişkenler, üyelik derecesi, olabilirlik dağılımı, POSSPERT- yöntemi, -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUZZY APPROACH TO PROJECT NETWORK PROBLEMS OZMERT, Memduh. N M.S. In Operational Research Supervisors Asst. Prof. Dr. Ismail Erdem February 19SS, 113 pages This study gives a detailed discussion on measuring and control 1 ing devel opment progress for unique, innovative research and development projects. PERT has contributed significantly to better planning, control, and general organization of these types of projects. This study points out the drawbacks of PERT- method and presents an alternative one named POSSPERT which is coined by us and formed by the abbreviation of the words possibility and PERT. POSSPERT models the uncertainty on the activity durations of projects with fuzzy sets. The presented method not only estimates the completion of projects but also findsout the critical paths, events and activities in the situation when activity durations are given in the form of possibility distributions or equivalently membership functions of fuzzy variables. -i i i-For demonstrating the determination o-f possibility distributions and -for the implementation o-f POSSPERT method some numerical examples are provided, and for solving another example problem a computer program is written in FORTRAN IV. language. KEY WORDS s Fuszy sets, Fussy variables, membership.functions, Possibility distributions, POSSPERT-metmod. -iv-