An Implementation and assessment of some of the boolean function minimization methods
- Tez No: 6840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
BAZI BOOLE FONKSİYONU KISALTMA YÖNTEMLERİNİN UYGULAMA VE DE?ERLENDİRMESİ Cel i kağ, MÜcahi t Mühendislik Fakültesi Bilgisayar MÛh. Bolumu, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Yard. Doc. Dr. Mehmet R. TOLUN » 202 sayfa, Temmuz 1989 ÖZET Bu çalışmada dört Boole fonksiyon kısaltma yöntemi, değişik şekilleri ile birlikte çözümlenerek karsı lastıri İmi stır. Çözümleme ve karşılaştırma, her yöntemin Turbo Pascal dili kullanılarak uygulanması ile yapılmıştır. Çalışmanın ana. ilgi alanları işlem zamanının olcumu, bellek gereksinimi ve Boole fonksiyonunun doğru kisal ti İmasıdır. Çözümlemeler ve karşılaştırmaların sonucunda Qui ne Mc / it Cl uskey'in yöntemi mantık devre tasarım yazılımı geliştirmek için seçildi Anahtar Sözcükler ; Boolean fonksiyon kısaltılması, Qui ne ve Mc Cluskey Tabular YBntemi, Scheinman'in Yöntemi, Bitişik Tablo Yöntemi, Sıkıştırılmış Yöntem. 619.02.05 111
Özet (Çeviri)
AN IMPLEMENTATION AND ASSESSMENT OF SOME OF THE BOOLEAN FUNCTION MINIMIZATION METHODS Celikağ, Mücahit Faculty of Engineering Computer Engineering Department, M.S. Thesis Supervisor : Asst. Prof. Dr. Mehmet R. TOLUN 202 pages, July 1989 ABSTRACT In this study four Boolean function minimization methods were analysed and compared together with their modified forms. The analyses and comparisons were made by implementing each method using Turbo Pascal language. The main concerns of the study were the measurement of process time, the (uemory requirements and correct minimization of the Boolean function. As a result of the analyses and comparisons, Quine Mc Cluskey's method was selected for developing a combinational logic circuit design software. Keywords : Boolean function miminization, Quine and Mc Cluskey Tabular Method, Scheinman's Method, Adjacency Table Method, Compact Method. 619.02.05 11 1