The role of assessment centers in talent management and an implementation
Değerleme merkezlerinin yetenek yönetimindeki rolü ve bir uygulama
  1. Tez No: 221408
  2. Yazar: BURCU SALİNGAN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Değişen iş dinamikleri ve şirketler arası süren rekabetin artmasıyla birlikte, insane kaynağı şirketlerin operasyonlarını sürdürebilmeleri için büyük önem kazanmıştır. Bu yeni yaklaşım şirketlerin yetenek yönetimi ve bununla ilgili çalışmaları geliştirmeleri konusunda zorlayıcı etken oluşturmuştur. Buna bağlı olarak yetenekli insanların belirlenmesi, geliştirilmesi ve elde tutulması şirketlerin başarısı için çok önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Şirketler yetenek yönetim çalışmalarının bir parçası olarak farklı araçlar kullanmaktadır. Değerleme Merkezi methodu da yetenek yönetiminde kullanılan ve şirketlere belirli avantajlar sağlayan bir methoddur. Bu tez çalışmasında yetenek yönetiminde değerleme merkezlerinin rolü incelenmiş ve bununla ilgili bir şirket uygulamasına yer verilmiştir. Bir şirketin yetenek yönetimi sürecinde değerleme merkezi methodunu kullanması incelenmiştir. Tüm süreç ve methodun yararları, kısıtlamaları paylaşılan teorik bilgi ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing dynamics of business environment and fierce competition among companies, human capital gains significant importance for companies to maintain their operation. This new approach enforces companies to focus on talent management and to develop practices accordingly. In line with this, identification, development and retention of talented people play drastic role in the success of the companies. As a part of their talent management practice, the companies use different tools. Assessment Center method is one of these tools that provide some advantages to the companies while used. This thesis studies the role of assessment centers in talent management and concludes with the evaluation of an implementation carried out by an organization. An implementation of one company?s pursuit to using assessment centers in their talent management process is examined. Here both the process and its benefits and limitations are discussed from the company perspective in the light of literature.