Development of corporate governance in the EU and in Turkey as a candidate country: An assessment of theoretical, legal and practical aspects
Kurumsal yönetimin AB ile AB?ye aday olan Türkiye?deki gelişimi: Teorik, hukuki ve uygulama açısından değerlendirmeler
- Tez No: 289764
- Danışmanlar: DR. LAURENT BAECHLER, YRD. DOÇ. DR. SELİN ÖZOĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği (AB) ve AB'ye aday ülke Türkiye'ye ilişkin ?kurumsal yönetim ilkeleri? ile ilgili konulardaki gelişmelere ve eğilimlere yer vermektedir. Yapılan değerlendirmeler teorik, hukuki ve uygulama olmak üzere üç boyut üzerinde şekillendirilmiştir. Teorik değerlendirmelerde, kurumsal yönetim modelleri ile ekonomik ve finansal göstergelerle kurumsal yönetim arasındaki korelasyona ilişkin ampirik çalışmalardan bahsedilmiştir. Avrupa Birliği'nin Direktifleri ve Tavsiyeleri, Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkelerinin düzenleme ve kodları hukuki boyuta ilişkin değerlendirmeleri içerirken, kurumsal yönetim uygulama örnekleri, derecelendirme sonuçları ve anketler, düzenleyici otorite ve akademisyenlerin değerlendirmeleri de çalışmanın uygulamaya ilişkin boyutunu oluşturmaktadır.Çalışmanın amacı; kurumsal yönetimin önemi, yararları ve özelliklerini ortaya koymak, bir yandan AB ülkeleri arasındaki kurumsal yönetim uygulamalarındaki farklı ve benzer alanları belirlerken, AB'nin Direktif ve Tavsiyelerinde kurumsal yönetim anlayışındaki değişimi hakkında genel bir bilgi vermek, Türkiye'nin AB'ye göre güçlü ve zayıf yönlerini, benzer ve farklılıklarını ortaya koymak suretiyle Türkiye'nin kurumsal yönetime ilişkin düzenlemeleri, uygulamaları ve son reformları çerçevesinde Türkiye'nin AB'deki pozisyonunu belirlemek ve son olarak AB Kurumsal Yönetim İlkelerini bir model olarak kabul etmek suretiyle, Türkiye'nin AB düzenlemelerine göre kendi düzenlemelerini harmonize etme ve uygulamadaki etkinliği açısından durumuna dikkat çekerek, gelecekteki öncelik ve inisiyatiflerinin neler olabileceği hususunda tavsiyeler getirmektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the developments and trends of the ?corporate governance? issues in the EU and in Turkey as a candidate country. It is based on a comprehensive assessment of three pillars which are the following aspects of corporate governance: theoretical, legal and practical aspects. In the theoretical aspects, models of corporate governance are stated together with the empirical studies regarding the correlation between corporate governance and some of the economical and financial indicators. Directives and Recommendations of EU, as well as regulations and codes of the EU member countries and of Turkey form the basis of the legal aspects, while the implementation examples of corporate governance, rating results and surveys, studies and reviews by the regulatory organizations and the academicians constitute the backbone of the practical aspects of this study.The aim of this study is to emphasize the significance, benefits and features of corporate governance; to give an overview of the EU?s shifting approach on corporate governance through the Directives and Recommendations while also to identify the convergence and divergence areas in the corporate governance practices among EU members; to provide an overview of the weaknesses and strengths, similarities and differences of Turkey compared to the EU in order to explain Turkey?s position regarding corporate governance in terms of regulations and implementations and recent reforms; and finally by using the EU Corporate Governance as a model to highlight the completeness of the regulatory framework in line with the EU regulations and effectiveness of its implementation of Turkey to show the outline of a number of recommendations on the future priorities and initiatives of Turkey should be.