Konaklama işletmelerinde örgütsel sosyalleşme, güçlendirme algısı ve presenteeism arasındaki ilişkiler: Bursa ili örneği
The relationships between organizational socialization, empowerment perception and presenteeism in hospitality businesses: Example of Bursa province
- Tez No: 684010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİM YUMUK GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Modern çağ ve hızla değişen çevresel koşullar, işletmelerin artan rekabete ayak uydurmaları ve varlıklarını devam ettirebilmeleri için insan gücüne ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. İşletmeler insan gücünü daha verimli kullanmanın yanı sıra organizasyon içerisinde fiziksel ve mental olarak çalışanlarını destekleyerek motivasyonlarını yüksek tutmaları gerekmekte olup çalışanların organizasyona uyum sağlamaları ve farklı yönetimsel destekler ile bu tutumlarının sürdürülebilir olması işletmeler açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışanların örgüte giriş esnasından itibaren gerekli desteği görmesi ve hissetmesi, birçok açıdan olumlu sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı konaklama işletmelerindeki çalışanların örgütsel sosyalleşme, güçlendirme algısı ve presenteeism düzeyleri arasındaki ilişkileri tespit etmektir. Araştırma, Bursa ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışanları kapsamaktadır. 351 katılımcı ile anket yöntemiyle gerçekleştirilen çalışma 4 başlıktan ve toplamda 32 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada Korelasyon Analizi ile örgütsel sosyalleşme, güçlendirme algısı ve presenteeism arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda örgütsel sosyalleşme ve güçlendirme algısı arasında ilişkiler tespit edilirken, presenteeism ile örgütsel sosyalleşme ve güçlendirme algısı aralarında ilişkiler tespit edilememiştir. Çalışmada katılımcıların demografik özelliklerine göre örgütsel sosyalleşme, güçlendirme algısı ve presenteeism düzeylerinin farklılaştığı görülmüştür. Demografik özelliklerden medeni durum, kurumdaki görev, yaş, mevcut iş yerinde çalışma süresi ve çalışma hayatında çalışma süresine göre örgütsel sosyalleşme ve güçlendirme algıları farklılaşırken, cinsiyet ve yaşa göre de presenteeismin farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern age and rapidly changing environmental conditions have caused businesses need human power to keep pace with the increasing competition and to continue their existence. In addition to using human power more efficiently, businesses need to keep their motivation high by supporting their employees physically and mentally within the organization, and the adaptation of employees and the sustainability of these attitudes with different managerial supports are important for businesses. For this reason, the fact that employees see and feel the necessary support from the moment they enter the organization brings positive results in many respects. The aim of this study is to determine the relationships between organizational socialization, perception of empowerment and presenteeism levels of employees in accommodation establishments. The research covers the employees in 4 and 5 star accommodation establishments operating in Bursa. The study, which was carried out with the survey method with 351 participants, consists of 4 titles and 32 questions. The relationships between organizational socialization, perception of empowerment and presenteeism were analyzed with Correlation Analysis. As a result of the findings, while the relations between organizational socialization and perception of empowerment were determined, relationship could not be found between presenteeism and organizational socialization and perception of empowerment. In the study, it was observed that the levels of organizational socialization, perception of empowerment and presenteeism differed according to the demographic characteristics of the participants. It has been determined that while demographic characteristics differ in terms of organizational socialization and perceptions of empowerment according to marital status, job in the institution, age, working time at the current workplace and working time in working life, it has been established that presenteeism differs according to gender and age.