Endometrium hiperplazileri ve endometrioid adenokarsinomlarda PTEN, ARID1A ve PAX2 ekspresyonunun ayırıcı tanıdaki rolünün ve klinikopatolojik prognostik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the role of PTEN, ARID1A and PAX2 expressions in the differential diagnosis and their relationship with clinicopathological prognostic parameters in endometrial hyperplasia and endometrioid adenocarcinoma
- Tez No: 684011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ESRA PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Endometrioid karsinomlarda (EK), özellikle küretaj materyallerinde iyi diferansiye tümörler ile EİN ayrımında zorluklar yaşanmaktadır. EİN'lerde metaplastik değişikliklerle karışabilen, EK'lerle ayırıcı tanı zorluğu oluşturan çeşitli hücresel değişiklikler bulunmaktadır. Çalışmamızda EİN değişikliklerinin karsinogenezle ilişkisini, PAX2, ARID1A ve PTEN ekspresyonlarının ayırıcı tanıdaki olası rolünü, klinikopatolojik prognostik faktörler ve EİN değişiklikleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Proliferatif endometrium, atipisiz endometrial hiperplazi (AEH), EİN ve EK'den oluşan toplam 197 olgu çalışmaya dahil edildi. EİN değişiklikleri eozinofilik, mikropapiller, silyalı ve diğer (hobnail, skuamöz, müsinöz, sekretuar) olarak gruplandı. PAX2 için; boyanma yoğunluğu ve boyanma yüzdesi değerlendirilerek toplam skora göre üç grup belirlendi. ARID1A ekspresyonu; negatif, düşük, orta ve yüksek olarak skorlandı. PTEN ekspresyonu; boyanma yoğunluğu ve boyanma yüzdesi değerlendirilerek dört grup şeklinde skorlandı. Bulgular: EİN değişiklikleri ile prognostik faktörler, karsinom gelişimi, PAX2, ARID1A ve PTEN ekspresyonu arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In endometrioid carcinomas (EC), diagnostic difficulties are experienced between well-differentiated tumors and EIN, especially in curettage materials. There are various cellular changes that can be confused with metaplastic changes in EINs, which create difficulties in differential diagnosis with ECs. In our study, we aimed to investigate the relationship between EIN changes and carcinogenesis, the possible role of PAX2, ARID1A and PTEN expression in differential diagnosis, and its relationship with clinicopathological prognostic factors and EIN changes. Materials and Methods: A total of 197 cases of proliferative endometrium, endometrial hyperplasia without atypia (AEH), EIN and EC were included in the study. EIN changes were grouped as eosinophilic, micropapillary, ciliated and others (hobnail, squamous, mucinous, secretory). For PAX2; staining intensity and staining percentage were evaluated and three groups were determined according to the total score. ARID1A expression was scored as negative, low, moderate, and high. PTEN expression was scored in four groups according to their staining intensity and staining percentage. Results: There was no significant relationship between EIN changes with prognostic factors, carcinogenesis, PAX2, ARID1A and PTEN expressions.