Beceri eskimesinin nedenleri ve sonuçları: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Causes and consequences of skill obsolescence: A research in the banking sector
- Tez No: 684041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN HİLAL AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, beceri eskimesinin nedenleri ve sonuçları hakkında literatür taramasının ardından, bankacılık sektöründe beceri eskimesinin neden ve sonuçlarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Makroekonomik düzeyde beceri eskimesini ve risk faktörlerini ortaya koyarak, çalışanlara ve firmalara bu durumda alabilecekleri önlemler noktasında kılavuzluk yapabilmeyi hedefleyen bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği tercih edilmiştir. Bankalar için teknolojik gelişmelere ayak uydurmanın önemi ve gerekliliği, bankacılık sektöründe birim ve pozisyonların teknolojik gelişmelerden etkilenme derecesi ve biçimi, firmadan (bankadan) kaynaklanan beceri eskimesi, sektördeki istihdam yapısında meydana gelen değişme dolayısıyla eskime, beceri aşınması, beceri körelmesi, çalışanların aldıkları eğitimin iş becerilerini geliştirme ve çeşitlendirmedeki rolü, kendi becerilerinin eskimesine engel olmak için kişisel çabaları, beceri eskimesinin olumsuz etkilerinden korunabilmesi için çalıştıkları bankadan beklentileri, finans sektöründe istihdam edilmek üzere eğitim veren üniversite bölüm ve birimlerinin, öğrencilere kazandırmaları gereken beceriler konusunda önerilerin araştırıldığı çalışmada İnsan Kaynakları alanında uzman-yönetici pozisyonunda çalışmakta olan beş adet katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, beceri eskimesinin çalışma hayatı içerisindeki kritik yerini ortaya koymakla beraber eskimeye karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesi noktasında da önemli bir yere sahiptir. Araştırma sonucuna göre beceri eskimesinin ve neden olduğu olumsuzlukların önlenebilmesi noktasında eğitim unsuru kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. İyi planlanmış bir eğitim hayatının yanı sıra hayat boyu öğrenme anlayışının benimsenmesiyle işe yönelik becerilerin de bireylere kazandırılmasının sağlanması, beceri eskimesinin önlenmesi hususunda önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted for the aim of determining the causes and consequences of skill obsolescence at the banking sector, upon a literature review on the reasons and outcomes of skill obsolescence. Semi-structured interview technique is adopted in this study which targets guidance as to the measures that the employers and companies may implement in such situations by present skill obsolescence at macro-economic level and risk factors. Findings about the importance and necessity of keeping up with technological developments for banks, the degree and type of influence of units and positions in the banking sector from technological developments, firm-specific skills obsolescence, sector-specific skills obsolescence, wear, atrophy, role of training in skilling, personal effort of employees, expectations of workers from employers to protect them from skill obsolescence, the skills required by universities that are training students for financial sector in the study which focuses on researching the skills that should be acquired by the students at the university departments and units that provide training for employment at finance sector, interviews were held with five participants who work as expert-manager at Human Resources field. The data obtained from the interviews set forth the critical position of skill obsolescence within work life, whereas they have a critical role in terms of development of solutions against obsolescence. According to the research outcome, training comes across as a critical element in prevention of skill obsolescence and the negativities it causes. In addition to a well-planned training life, ensuring that individuals acquire skills for work life by adopting an understanding of life long training, prove to be important for preventing skill obsolescence.