Obez ve kilolu bireylerde öğün sıklığının zayıflama, vücut kompozisyonu ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The impact of frequent meals on slimming, body composition and certain biochemical parameters among obese and overweight individuals
- Tez No: 684054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Obezite tedavisinde öğün sayısı ve sıklığı hala tartışılan konulardandır. Bu çalışma, obez ve fazla kilolu bireylerde öğün sıklığı ile zayıflama, vücut kompozisyonu ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Çankırı ilinde yürütülmüş olup 87 fazla kilolu ve obez birey katılmıştır. Katılımcılar 3, 4 ve 6 öğün olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Katılımcılara üç ay boyunca ağırlık kontrolüne yönelik tıbbi beslenme tedavisi uygulanmış ve önerilen enerji ve besin öğelerinin farklı öğün sayılarında tüketilmesi sağlanarak vücut komposizyonu ve biyokimyasal parametreleri karşılaştırılmıştır. Üç ayın sonunda tüm katılımcıların antropometrik ölçümlerinde azalma izlenirken, sadece 3 ve 6 öğün beslenenlerin ortalama boyun çevresindeki azalma önemli bulunmuştur (sırası ile 32.6±2.55cm ve 33.1±2.57cm)(p0.05). Katılımcılar arasında diyet süresince vücut bileşimlerinde azalma ve vücut sıvı oranda zamanla artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number and frequency of meals in treatment of obesity has not been clearly defined, yet. This study has been conducted to examine the relationship between slimming with meal frequency and body composition and biochemical parameters. The study was conducted in the province of Çankırı with the participation of 87 overweight and obese individuals. The subjects were divided into three groups, with 3, 4 and 6 meals a day. The participants were given a three-month medical nutrition program under weight control and their body compositions (BMI replacement has been up to 4 meal groups 35±6.18 kg/m2 to 30.3±5.64 kg/m2) and biochemical parameters were compared as they were consuming the energy and nutrition elements suggested. At the end of the three months, while anthropometric measurements demonstrated a decline in all participants, the decrease in neck circumference thickness of those with only 3 and 6 meals a day was found to be significant (32.6±2.55cm, 33.1±2.57cm respectively) (p0.05). A decrease in body compositions and a gradual increase in the percentage of body water were detected among the participants.