Rekombinant FSH kullanılarak intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda sperm parametrelerinin gebelik sonuçlarına etkileri
The effects of sperm parameters on pregnancy results in patients with intra uterine insemination using recombinant FSH
- Tez No: 684053
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: İntra uterin inseminasyon (IUI) yardımcı üreme tekniklerinde yaygın olarak kullanılan yardımla üreme tekniği olduğu halde gebelik olasılığını etkileyen sperm parametreleri konusunda kesin bir görüş birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı rFSH ovulasyon indüksiyon(Oİ) ile IUI uygulanan hastalarda hareketli sperm sayısı ve morfolojinin gebelik oranlarına etkisinin değerlendirilip optimal sperm parametrelerinin tespitidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ve Aralık 2010 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, infertilite polikliniğine 170 infertil hastaya uygulanan 300 IUI siklusunu içeren retrospektif bir çalışmadır. IUI siklusları önce yıkama sonrası TPMSS'na(total progresif motil sperm sayısı) göre 10milyon ve morfolojiye göre ≤%4 ve >%4 olarak ayrıldı, iki parametrenin gebelik sonuçlarına etkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 170 infertil hastaya 300 siklus IUI uygulanmış toplam 44 gebelik elde edilmiştir. Siklus sayısına göre gebelik % 14,6 ve hasta sayısına göre gebelik % 25,8 saptandı. Sperm morfoloji ≤ %4 olan erkeklerin eşlerinde gebelik oranı % 17,8 iken morfoloji> % 4 olan gruptaki hastaların eşlerinde gebelik oranı % 13,9 bulundu(p=0,133). TPMSS> 10 milyon olan erkeklerin eşlerindeki gebelik % 14,8 iken TPMSS< 10 milyon olan erkeklerin eşlerindeki ise gebelik oranı % 13,3 bulundu(p=0,683). Sonuç: Çalışmamızda kadın yaşının infertilite tedavisinde önemli olduğu, infertilite tedavisindeki gebeliklerin genellikle ilk siklusta oluştuğu saptandı. Sperm parametrelerinden gebelik açısından morfolojinin daha önemli olduğu saptandı. Tek başına TPMSS'nın gebelik oranlarını ile ilişkili olmadığı saptandı. Sigaranın kadında gebelik oranlarını etkilemediği, erkekte kullanımının morfolojiyi özellikle bozarak gebelik oranlarını azatlığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Although there is an assisted reproductive technique commonly used in intrauterine insemination (IUI) assisted reproductive techniques, there is no definite consensus about sperm parameters affecting the possibility of pregnancy. The aim of this study is to evaluate the effects of motile sperm and morphology on pregnancy rates and determine optimal sperm parameters in patients undergoing IUI with rFSH ovulation induction (OI). Material and Methods: Between January 2009 and December 2010, Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Education and Research Hospital is a retrospective study involving 300 IUI cycles applied to 170 infertile patients in the infertility outpatient clinic. IUI cycles were divided into 10 million according to TPMSS (total progressive motile sperm count) after washing, ≤%4 and> 4% according to morphology, the effect of two parameters on pregnancy results. Findings: In our study, a total of 44 pregnancies were applied to 170 infertile patients with 300 cycles of IUI. Pregnancy was 14.6% according to the number of cycles and 25.8% according to the number of patients. While the pregnancy rate was 17.8% in the spouses of men with sperm morphology 4 4%, the pregnancy rate in the spouses of the patients with morphology> 4% was found 13.9% (p = 0.133). While the pregnancy rate of the spouses of men with TPMSS> 10 million was 14.8%, the pregnancy rate of the spouses of men with TPMSS