Çocukluk çağında kanser nedeni ile kemoterapi ve radyoterapi alan kız çocuklarında over rezervinin değerlendirilmesi
Evaluation of the ovary reserve in children who received chemotherapy and radiotherapy due to childhood cancer
  1. Tez No: 684056
  2. Yazar: BERTAN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ Çalışmamızda çocukluk çağı kanserlerinden dolayı kemoterapi ve radyoterapi almakta olan ve almış kız çocuklarında, anamnezden elde edilen güncel verileri, klinik bulguları, over rezervini belirlemek yaygın olarak kullanılan laboratuar testleri ve ultrasonografik belirteçleri kullanarak, sitotoksik kemo/radyoterapi yöntemlerinin akut dönemde folikül havuzu üzerindeki etkisini ve akut over yetmezliği oluşturma potansiyellerini, prepubertal ve pubertal hasta gruplarını kontrol grupları ile karşılaştırmayı ve bu testlerin over hasarının boyutlarını değerlendirmede kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM Çalışmamızda malignite nedeniyle pediatrik hematoloji ve pediatrik onkoloji kliniklerinde takip ve tedavi edilen prepubertal dönemde olan 10 hasta, pubertal dönemde olan 33 hasta olmak üzere toplam 43 hasta çalışma grubunu, pediatri polikliniğine benign sebepler ile başvuran 44 pubertal hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Tüm hastaların demografik verileri, anamnez bulguları, fizik muayene bulguları, puberte evreleri, pelvik ultrasonografi ile over volümleri ve toplam antral folikül sayımları, antimüllerian hormon, inhibin B, folikül stimülan hormon, luteinizan hormon ve estradiol ölçümlerinin içeren laboratuar verileri elde edildi. Elde edilen veriler, gruplar arasında devamlı değişkenlerin karşılaştırılması için Mann-Whitney U veya Student T-testi ve sınıflanmış verilerin karşılaştırılması için ise ki-kare testi veya Fisher'in exact testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE The objective of the study was to assess the impact of chemotherapy/ radiotherapy treatment on ovarian reserve , ovarian damage, frequency of acute ovarian failure by evaluating medical history, symptoms, ovarian reserve markers and ultrasonographic markers in pre and postpubertal case- control groups.Our aim was to evaulate the markers that are used to indicate extent of damage to the ovaries. MATERIAL and METHOD Our study was a case -control study that involved 87 patients at Kocaeli University. Fourty three females (10 prepubertal, 33 pubertal ) were treated and followed up with the diagnosis of childhood cancer in pediatrics hematology and oncology clinics. Fourty four control patients with diagnosis of bening conditions were enrolled from the pediatrics clinic. The demographic characteristics, medical histories, physical examination symptoms, volume of ovaries, total antral follicle counts, anti mullerian hormone levels, inhibin B levels, follicle stimulating- luteinizing hormones and estradiole levels were reviewed. Statistical analysis was performed using an analysis of Mann-Whitney U and Student T test for continuous variables and chi square and Fisher exact test for categorical variables.