Yeni tanı alan 1 ay-18 yaş arası kanser hastalarında başvuru anında ateşin sıklığı ve etyolojik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 768718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLDAR BAHAR GENÇ, PROF. DR. ZEYNEP YILDIZ YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Ateş, çocukluk çağında en sık hastaneye başvuru sebeplerindendir. Genellikle akut seyirlidir ve en sık lokalize nonspesifik viral enfeksiyonlara bağlı gözlenir. Uzamış veya nedeni bilinmeyen ateş hastalarında en sık neden yine enfeksiyonlardır ancak bu hastalarda malignite olasılığı her zaman akılda tutulmalıdır. Kanser tanısı alan hastalarda ateşin başvuru anındaki sıklığının ve etyolojisinin belirlenmesi tanısal yaklaşımları belirlemek ve tedavi kararı vermede önemlidir. Çalışmamızda 1 ay-18 yaş arasında kanser tanısı alan hasta grubunda hastaneye ilk başvuru anında ateşin sıklığının belirlenmesi, seyrinin ve olası etyolojisinin değerlendirmesi ve neoplastik ateşin hangi sıklıkta görüldüğünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2007-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji kliniğinde yeni tanı alan ve çalışma kriterlerine uyan 552 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Hastaların demografik verileri; yaş, cinsiyet, kanserin tipi ve hastaların antropometrik ölçümleri kaydedildi. Hastaların ateş başlangıç zamanından tanı konulmasına ve tedavi başlanmasına kadar geçen süre, ateşin tipi, eşlik eden klinik yakınmalar ve muayene bulguları kaydedildi. Ayrıca ateşin sebebini aydınlatmak için yapılan tüm tetkikler (klinik veya laboratuar dökümante enfeksiyon varlığı vb) incelendi. Ayırıcı tanılar ve tedaviye yanıt durumu araştırıldı. Pediatrik hastalarda neoplastik ateş için tanı kriterleri olmadığından erişkin hastalar için tanımlanmış tanı kriterleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 235 (%42,55) kız, 317 (%57,45) erkek olgu dahil edildi. Hastaların yaş ortanca değeri minimum 2 ay-maksimum 212 ay olarak saptandı, cinsiyet ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Hastaların 308'inde hematolojik maligniteler (%55,80), 43'ünde merkezi sinir sistemi tümörleri (%7,79), 201'inde diğer solid tümörler (%36,41) gözlendi. Hastaların 93'ünde ateş (%16,85), 26'sında neoplastik ateş (%4,72) saptandı. Ateşli hasta grubunda en sık saptanan belirti ve bulgular halsizlik, yorgunluk, gece terlemesi, kilo kaybı, hepatomegali/splenomegaliydi. Bir hasta dışında ateşli hastaların tümünde en az bir klinik bulgu veya belirti eşlik etmekteydi. En sık ateş izlenen hastalık grubu hematolojik malignitelerdi. Ateşli hastaların %38,80'inde enfeksiyöz patolojiler etyolojide düşünülse de mikrobiyolojik olarak %10,87'sinde bir etken patojen saptandı. Ateşli ve ateşi olmayan çalışmamızdaki tüm hastalar ele alındığında tam kan sayımında trombosit ve mutlak nötrofil sayısı yaşıtlarına göre yüksek olan hastalarda hematolojik maligniteler daha düşük oranda izlendi. Hastaların çoğunluğunda antibiyotik tedavisi devam etmekte iken kemoterapi eklenmesi sonrasında ateş kontrol altına alındı. Sonuç: Çocukluk çağı kanserlerinde gerek ateş, gerekse neoplastik ateş nadir bir belirtidir ve eşlik eden klinik belirti ve bulgu olmaksızın izole ateş nerdeyse hiç gözlenmemektedir. Bu sonuç ayrıntılı öykü alınması ve fizik muayenenin tanı konulmasındaki rolüne işaret etmektedir. Ateşin en sık hematolojik malignitelerde saptanması ve hastaların çoğunluğuna eşlik eden kan sayımı anormalliklerinin izlenmesi, hemogramın benzer olgularda yol gösterici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Fever is one of the most common reasons for hospital admission during childhood. It usually has an acute course, and occurs due to localized nonspecific viral infections. Especially in patients with prolonged fever and fever of unknown origin, the most common cause is still an infection, but the possibility of malignancy should always be kept in mind in those. It is important to determine the frequency and etiology of fever in patients with cancer at the time of initial diagnosis, to organize diagnostic approaches and to plan the treatment. In our study, we aimed to determine the frequency of fever at the time of first admission to the hospital, to evaluate its course and etiology, and to investigate the frequency of neoplastic fever in the etiology in the patient group diagnosed with cancer between the ages of 1 month and 18 years. Materials and Methods: Our study included 552 cancer patients treated at the Pediatric Hematology and Oncology Clinics of Sisli Hamidiye Etfal Health Training and Research Hospital, University of Health Sciences between 2007 and 2022. The study design was retrospective case-series. Demografic data of patients; age, gender, type of cancer and anthropometric measurements of the patients were recorded. The time from the onset of fever to the diagnosis and initiation of treatment, the type of fever, accompanying clinical complaints and examination findings of the patients were recorded. In addition, all examinations (clinical or laboratory documentation for the presence of infection, etc.) performed to clarify the cause of fever were evaluated. Differential diagnoses and response to treatment were asseses. Since there are no diagnostic criteria for neoplastic fever in pediatric patients, defined diagnostic criteria for adult patients were used. Results: The study included 235 (42.55%) girls and 317 (57.45%) boys. The patients median age ranged from 2 months to 212 months, and there was no statistically significant difference between gender and age. Hematologic malignancies (55.80%), central nervous system tumors (7.79%), and other solid tumors (36.41%) were found in 308 patients. Fever (%16,85) was found in 93 patients, while neoplastic fever (%4,72) was found in 26. In the febrile patient group, the most common signs and symptoms were fatigue, night sweats, weight loss, and hepatomegaly/splenomegaly. Except one patient, all patients with fever had at least one accompanying clinical sign or symptom. Hematological malignancies were the most common cause of fever. Although infectious pathologies are considered the etiology in 38.80% of febrile patients, a causative pathogen was detected microbiologically in 10.87% of the patients. Hematologic malignancies were observed at a lower rate in patients with higher platelet and absolute neutrophil counts in the complete blood count compared to their peers when all patients in our study with and without fever were considered. While the antibiotic treatment was ongoing in the majority of the patients, the fever was controlled after the addition of chemotherapy. Conclusion: Fever and neoplastic fever are both uncommon symptoms of childhood cancers, and isolated fever is almost never observed in the absence of accompanying clinical signs and symptoms. This result highlights the importance of a thorough history and physical examination in the diagnosis. The detection of fever in the most common hematological malignancies, as well as the monitoring of blood count abnormalities in the majority of patients, indicate that a hemogram may be useful in similar cases.