Çocuk mekanlarında biyofilik tasarım yaklaşımının faydaları
Benefits of biophilic design approach in children places
  1. Tez No: 684064
  2. Yazar: NİHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SARIMAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Psikanalist Eric Fromm tarafından kazandırılan bir kavram olan Biyofili, kelime anlamı olarak doğa sevgisi anlamına gelmektedir. Sonrasında ise 1984 yılında Amerikan Biyolog Edward O. Wilson tarafından hipotez olarak ele alınmış ve diğer yaşam biçimlerine bağlanma dürtüsü olarak açıklanmıştır. Biyofili hipotezini bir tasarım yaklaşımı olarak tasarım dünyasına kazandırılması ise insanların ihtiyaç duyduğu doğa iletişimini onlara yapılı çevrede de sunmayı amaçlamaktadır. Tez çalışmasında biyofilik tasarım yaklaşımı çocuk mekanları üzerinden irdelenmiştir. Bu durumun sebeplerinden biri, modern yaşamın götürülerinden biri olan yapay alanlara mahkum olmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine çözüm sunabilmektir. Bir diğer nedeni ise doğadan her geçen gün daha çok kopan çocukların, doğadan edinebilecekleri faydalardan mahrum kalmamaları adına onlara yapılı çevrede geçirdikleri zamanda bu fırsatı sunmanın önemine vurgu yapmaktır. Çalışmanın yürütülmesinde öğretmenlerle gerçekleştirilen yarı standartlaştırılmış görüşme, öğrencilerle gerçekleştirilen bilişsel haritalama yöntemi, doküman inceleme ve içerik analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin amacı, yetişkinlerin de konu üzerine bakış açılarının irdelenmesidir. Görüşmelerin veliler yerine öğretmenlerle yapılmasının sebebi ise öğretmenlerin öğrenciler konusunda daha objektif olacakları kanısıdır. Doküman analizi sürecinde, biyofilik tasarımın çocuklara faydaları olup olmadığı araştırılmış ve incelenen araştırmalar sonucunda biyofilik tasarımın çocuklar üzerinde önemli olumlu etkileri olduğu kanısına varılmıştır. Bu nedenle odak grubu olarak belirlenen öğrencilerin doğa algısının ölçülmesine karar verilmiştir. Öğrenci görüşmeleri ile ilgili gerekli izinler ilçe milli eğitim müdürlüğünden alınmış ve bilişsel haritalama yöntemi süreci başlatılmıştır. Bilişsel haritalama yöntemi sürecinde, 3-5 yaş aralığındaki 140 adet öğrencilerden 'Doğa nasıl bir yerdir?' sorusunu cevaplayacak nitelikte birer resim yapmaları istenmiştir. Resimler içerik analizi yöntemi ile incelenmiş ve ortak kavramlardan bir cevap anahtarı oluşturulmuştur. Bu cevap anahtarı ve öğrencilerin yaptıkları resimler, birbirinden bağımsız alanında uzman üç kişiye (psikiyatr, çocuk psikiyatristi, psikolog) verilmiş ve belirlenen puanlama sistemi ile resimleri değerlendirmeleri istenmiştir. 11 adet resim, değerlendirme kriterlerine göre hakemler tarafından tanımlanamaz olarak belirlendiği için çalışma dışı bırakılmıştır. Yapılan analizler sonucu 129 çocuktan yalnızca 36'sının (%27,9) doğa algısının yüksek olduğu sonucu çıkmıştır. Amaç geriye kalan çoğunluğun da doğa algısını güçlendirmek adına, hayatlarının çoğunu geçirdikleri yapılı çevrelerde biyofilik tasarım yaklaşımı uygulamaları kullanmaktır. Bu sayede çocuklar yapılı çevrede olsalar dahi doğanın onlara sağlayabileceği deneyimlerden faydalanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Biophilia, a concept introduced by the psychoanalyst Eric Fromm, literally means love of nature. Afterwards, it was considered as a hypothesis by the American biologist Edward O. Wilson in 1984 and explained as the impulse to connect to other life forms. Bringing the biophilia hypothesis to the design world as a design approach aims to provide the nature communication that people need in the built environment. Today, as a result of the awareness of people, economic inadequacies and rapid consumption of resources, design approaches that offer sustainable solutions have started to be preferred. Although sustainable solutions provide a solution to these problems in the physical context, they have not been able to solve the psychological side of this situation. This psychological side is unfortunately not only limited to adults, but also reflected on the children. This research,, aims to examine the benefits of enabling children who spend most of their time in built environments to experience nature through Biophilic Design. In the thesis study, the biophilic design approach was examined through children's spaces as it is said. One of the reasons for this situation is, to offer solutions to the negative effects of being confined to artificial areas, which is one of the constraints of modern life, on children. Another reason is to emphasize the importance of offering this opportunity to children, who are more and more disconnected from nature every day, in order not to be deprived of the benefits they can gain from nature. In the conduct of the study, semi-standardized interview with teachers, cognitive mapping method with students, document review and content analysis methods were used. The purpose of the semi-standardized interviews with the teachers is to examine the perspectives of adults on the subject. The interviews were semi- standardized because this type of interview allows the interviewer to explain the questions where necessary. Considering the biophilic design as an unknown territory for teachers, it was necessary to explain the terminology to them. The reason why interviews are conducted with teachers rather than parents is that teachers will be more objective about students. In the document analysis process, it was investigated whether biophilic design benefits children or not, and as a result of the studies examined, it was concluded that biophilic design has significant positive effects on children. For this reason, it was decided to measure the nature perception of the students determined as the focus group. Necessary permissions for student interviews were obtained from the district directorate of national education and the cognitive mapping method process was started. During the cognitive mapping method, 140 students aged 3-5 were asked to draw a picture that would answer the question“What is nature like?”students were free to use the material they choose for painting and there were no time limitations. Pictures were analyzed by content analysis method and an answer key was created from common concepts that pictures include. This answer key and the pictures made by the students were given to three independent experts (psychiatrist, child psychiatrist, psychologist) and they were asked to evaluate the pictures with the determined scoring system. 11 pictures were excluded from the study because they were determined as indefinable by the referees according to the evaluation criteria. The data obtained from the study was analyzed by using SPSS, Version 22.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA) and the results are presented as median, mean values ± standard deviations (SD), number and percentage. The compliance of the total score to normal distribution according to age and gender independent variables was examined by the Kolmogorov-Smirnov test.