The role of social identity perception in the environmental justice movements: Case of the USA
Çevresel adalet hareketlerinde sosyal kimlik algısının rolü: ABD örneği
- Tez No: 684102
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma çevre savunucularının iddia ettiği adalet sorunlarını açıklamaya çalışmaktadır. Pek çok geleneksel adalet teorisyeni, adaletsizlik sorunlarının merkezinde çevre sorunlarının dağılımındaki eşitsizlik olduğunu savunmaktadır. Son araştırmalara göre, dağıtım eşitsizliği, gerçekte çevresel hareketlerin taleplerini anlamak için yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, çevre sorunları etrafında bir araya gelen çevre savunucularının adalet taleplerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için dağıtım, tanıma, katılım ve kapasite yaklaşımları gibi adalet teorileri incelenmektedir. Çalışma, çevre sorunlarına daha fazla maruz kalan toplulukların tanınması konusuna vurgu yapmaktadır. Toplum içerisinde farklı grup kimliklerini tanınmaması adaletsizlik sorunu yaratabilmektedir. Çalışma, bazı toplumların neden diğer topluluklardan daha avantajlı veya dezavantajlı olduğunu göstermeye ve tanınmamanın ve yanlış tanınmanın topluluklar üzerindeki sosyal-psikolojik etkilerini göstermeye çalışmaktadır. Tanıma adaleti yaklaşımının vurgulanmasının yanı sıra, tanınmamanın sosyal-psikolojik etkisi, kişi-kişi, kişi-toplum ve toplum-toplum arasındaki ilişkileri açıklamaya yönelik sosyal-psikolojik bir teori olan Sosyal Kimlik Teorisi ile incelenmektedir. Ekolojik hareketlerdeki gruplar arası ilişkiler genellikle şiddet içermeyen veya şiddet içeren bir çatışma olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada ulaşılmaya çalışan amaç, pek çok çevresel hareketin altında yatan motivasyonların çevresel kayıp ve risklere dayandığı görünse de çevre savunucuların kimlik grupları, çevre hareketleri için diğer tetikleyici nedenlerden biri olabileceğini ve çevresel eylemlerin çatışma seviyesini belirleyebileceğini açıklamaya çalışmaktır. Bunun için Güney ve Kuzey Kalorine, Florida ve Michigan da meydana gelen çevre adaleti çatışmalarının karşılaştırmalı bir analizi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to illustrate the justice issues claimed by environmental defenders. Many traditional distribution justice scholars see the injustice issues based on inequality or the distribution of environmental diseases and benefits. According to recent research, the inequality of distribution is insufficient to comprehend environmental movements' demands in practice. Distribution, recognition, participation, and capability approaches are examined to comprehensively understand environmental defenders' justice demands on environmental diseases and benefits in the thesis. The study mostly emphasizes the matter of recognition of different groups in environmental issues. Lack of recognition may influence an injustice problem because of not being accepted group differences in society. The study seeks to illustrate why some societies are more advantaged or disadvantaged than other communities. Moreover, it tries to demonstrate the social-psychological effects of non-recognition and misrecognition over communities. Along with highlighting the recognition justice approach, its social-psychological influence is examined with the Social Identity Theory, a social-psychological theory for explaining relations between person-person, person-society, and society-society. The intergroup relations in ecological movements can appear as a conflict in a non-violent or violent way. The study's aim is that even though the underlying motivations concerning many environmental movements seem to rely upon environmental loss and risks, identity groups of activists can be one of the other trigger reasons and determine the level of conflict of environmental actions. To achieve this, it tries to provide a comparative analysis of environmental justice conflicts occurring in South and North Carolina, Florida, and Michigan.