Uzaktan eğitimde temel tasarım dersine yönelik örüntüye dayalı parametrik çalıştay önerisi
Parametric workshop proposal based on pattern oriented towards basic design course in distance education
  1. Tez No: 684101
  2. Yazar: SURA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İç mimarlık eğitimi boyunca temel tasarım dersinde üç boyut kullanımının eksikliğinden dolayı soyut olan problemleri somuta, somut olanları ise soyuta çevirmeyi ve düşünme becerilerin kazandırılmasına yönelik literatürde çalışmalar yapılmıştır. Yapılmış olan çalışmaların yeterince öğrencilere katkı sağlamadığı tespit edildiğinden Unity tabanlı 3D yazılımın geliştirilmesi bu çalışmayı yapmamızın ana sebebi olmuştur. Araştırmanın katılımcıları 310 öğrenciden, deney grubu toplam 240 olmak üzere 197 kız ve 43 erkek, kontrol grubu ise 70 birinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Dört okulda yarı deneysel desenlerden kontrol gruplu ön-test son-test deney modeli kullanılmıştır. Kontrol gruplarında ise dönem içerisinde temel tasarım derslerinin değerlendirilmesi için dönem başında ve sonunda test uygulanmıştır. Deney gruplarına çalıştay öncesi ve sonrası UGT ve ZDT uygulanmış, ön-test ile son-test arasında en az dört gün olmasına dikkat edilmiştir. Kontrol grubu ve deney grubu ön- test karşılaştırılmasında kayda değer farklılık olmadığı ve benzer olduğu görülmüştür. Kontrol grubu ve deney grubu Ön-test, son-test karşılaştırılması değerlendirildiğinde farklılık olduğu görülmüştür. İki yöntemin karşılaştırılmasında ise sonuç, UGT ve ZDT puanlarına göre deney grubu öğrencilerinin 3B yazılım kullanarak öğrenme performansları kontrol grubundaki öğrencilerin geleneksel temel tasarım dersi uygulaması kullanarak öğrenme performansından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
During interior architecture education, studies have been conducted in the literature aimed at translating abstract problems into concrete and concrete into abstract, and thinking skills due to the lack of use of three dimensions in the basic design course. The development of Unity-based 3D software was the main reason for this work, as it was found that the studies conducted did not contribute enough to the students. The participants of the study consisted of 310 students, the experimental group consisted of 197 girls and 43 boys, totaling 240, and the control group consisted of 70 first-year students. A control group, pre-test, and final test experimental model were used in four schools. In the control groups, the test was administered at the beginning and end of the semester to assess the basic design courses during the semester. Before and after the workshop, UGT and ZDT were applied to the experimental groups, and it was found that there were at least four days between the pretest and the final test. When comparing the control group and the experimental group pre-test, there were no significant differences and they were similar. When comparing the control group and the experimental group pretest, final test it was found that there was a difference. Comparing the two methods, the result is higher than the learning performance of the students in the experimental group using 3D software compared to the UGT and ZDT scores than the learning performance of the students in the control group using the traditional basic design course practice.