Hemşirelik eğitiminde foley kateter uygulama becerisinin kazandırılmasında gerçekliği yüksek simülasyon yönteminin etkinliği
The effectiveness of realistic high fidelity simulation methods in nursing education to gain foley catheterization skills
  1. Tez No: 684145
  2. Yazar: NUR GÜVEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma, hemşirelik eğitiminde foley kateter uygulama becerisinin kazandırılmasında gerçekliği yüksek simülasyon yönteminin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerileri ile memnuniyet ve kendilerine güven düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini; bir devlet üniversitesine kayıtlı olan, araştırmaya alınma ölçütlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 80 öğrenci oluşturdu. Veri toplama aracı olarak;“Yapılandırılmış Öğrenci Bilgi Formu”,“Foley Kateter Uygulamasına İlişkin Bilgi Değerlendirme Formu”“Foley Kateter Uygulamalarında Duyuşsal Beceri Öz Değerlendirme Formu”,“Foley Kateter Uygulama Becerisi Kontrol Listesi”ve“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 22 ve IBM SPSS Amos 24 (IBM SPSS, Türkiye) paket programı ile yapıldı. Gerçekliği yüksek (deney grubu) ve gerçekliği düşük (kontrol grubu) simülasyon yöntemi ile eğitim alan öğrencilerin ön test ve son test bilgi düzeyi ile duyuşsal beceri düzeyi puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
An experimental study was planned to explore the effect of high fidelity simulation training on the students' cognitive, affective and psychomotor skills, satisfaction and self-confidence levels to gain foley catheteterization skills in nursing education. The sampling consisted of 80 nursing students enrolled to a state university, meeting the research selection criteria and voluntary to participate the study.“the Structured Student Information Form”,“the Knowledge Evaluation Form for Foley Catheterization”,“the Affective Skill Self-Assessment Form for Foley Catheterization”,“the Psychomotor Skill Checklist for Foley Catheterization”and“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”were used as data collection tools. The data analyses were performed with IBM SPSS Statistics 22 ve IBM SPSS Amos 24 (IBM SPSS, Turkey) software packages. No significant differences were found between the mean scores of students' trained with high fidelity (experimental group) and low fidelity (control group) simulation method for pre-test and post-test knowledge, and affective skills (p>0,05).