Sclerotinia sclerotiorum'a karşı bazı bakteri türlerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activity of some bacteria species against Sclerotinia sclerotiorum
- Tez No: 684149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada hıyarlarda beyaz çürüklük hastalığına sebep olan bitki patojeni Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary'a karşı, Kırşehir İli tarım alanlarından izole edilen 6 adet bakteri suşunun (Bacillus sp., Paenibacillus polymyxa, B. thrungiensis, B. anthracis, B. amyloliquefaciens, Pseudomonas alcaligenes) in vitro (PDA ve TSA besi yeri üzerinde) ve in vivo (hıyar meyvesi üzerinde) koşullar altında biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla in vitro koşullarda; bakteri türlerinin fungusun miselyum gelişimine etkisi, fungusun sklerot yapılarına etkisi ve bakteri türlerinin uçucu bileşiklerinin fungusa etkisi olmak üzere 3 farklı yöntem kullanılmıştır. Uygulama yapılan petri kaplarında bakteri türlerinin S. sclerotiorum üzerindeki gelişimleri engelleme durumları gözlenmiştir. In vitro çalışmalar sonucunda fungusun sklerot yapılarına etkisinin araştırıldığı yöntem, fungus üzerinde en etkili sonuç veren yöntem olarak belirlenmiştir. Bu yöntem sonucunda Bacillus sp. SWU8-1, Paenibacillus polymyxa RS-10 ve B. amyloliquefaciens B11 suşları %100 engelleme oranlarıyla S. sclerotiorum'a karşı en etkili bakteri suşları olarak belirlenmiştir. In vivo aktivite çalışmalarında ise S. sclerotiorum'a karşı bakteri türlerinin temas etkisi ve S. sclerotiorum'a karşı bakteri türlerinin uçucu bileşiklerinin buhar etkisi hıyar meyvesi üzerinde belirlenmiştir. Çalışma sonucunda S. sclerotiorum'a karşı bakteri suşlarının temas etkisinin araştırıldığı yöntem in vivo koşullar altında en etkili yöntem olarak belirlenmiştir. Bu yöntemle 3 bakteri suşunun (Bacillus sp. SWU8-1, Paenibacillus polymyxa RS-10 ve B. anthracis X19) bitki üzerindeki fungusun gelişimini %100 engellediği tespit edilmiştir. Bu yöntemin etkinliğinin yüksek olmasında bakterilerin bitkinin üzerine temas odaklı olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the biological activities of 6 bacterial strains (Bacillus sp., Paenibacillus polymyxa, B. thrungiensis, B. anthracis, B. amyloliquefaciens, Pseudomonas alcaligenes) isolated from agricultural areas of Kırşehir province, under in vitro (on PDA and TSA medium) and in vivo (on cucumber fruit) conditions, against the plant pathogen Sclerotinia sclerotiorum that causes white rot disease in cucumbers. For this purpose in vitro conditions; three different methods were used: the effect of bacterial species on the mycelium development of the fungus, the effect of the fungus on the sclerot structures and the effect of the volatile compounds of the bacterial species on the fungus. In the applied petri dishes, conditions of prevention the development of bacterial species on S. sclerotiorum were observed. As a result of in vitro studies, the method in which the effect of the fungus on the sclerot structures was investigated, was determined as the method that gave the most effective results on the fungus. As a result of this method, Bacillus sp. SWU8-1, Paenibacillus polymyxa RS-10 and B. amyloliquefaciens B11 strains were determined as the most effective bacterial strains against S. sclerotiorum with 100% inhibition rates. In vivo activity studies, the contact effect of bacterial species and the steam effect of volatile compounds of bacterial species against S. sclerotiorum were determined on cucumber fruit. As result of the study, the method in which the contact effect of bacterial strains against S. sclerotiorum was investigated, was determined as the most effective method under in vivo conditions. By this method, it was determined that 3 bacterial strains (Bacillus sp. SWU8-1, Paenibacillus polymyxa RS-10 ve B. anthracis X19) prevented the development of fungi on the plant by 100%. It is believed that the high effectiveness of this method is due to the fact that bacteria are focused on contact with the plant.