L'illustration Journal Universel ve Le Monde Illustré örneğiyle Fransız basınında Osmanlı dünyası (1876-1909)
Ottoman world in French press with the example of l'illustration Journal Universel and Le Monde Illustré (1876-1909)
  1. Tez No: 684148
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜLBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
Resim, tarih boyunca insan için en iyi ve etkili iletişim araçlarından biri olmuştur. Mağara resimleri, ilk yazılı eserler, baskı teknolojisinin gelişmesi gibi mihenk taşları, illüstrasyonun tarihsel süreçte evrimini gözler önüne sermektedir. Döneme ya da modaya göre sürekli kullanım alanları değişen ve çeşitlenen illüstrasyon 19. yüzyılın ikinci çeyreği ile birlikte basın ile güçlü bir ortaklık içinde karşımıza çıkmaktadır. Avrupa basınında önemli bir yeri olan L'Illustration Journal Universel (1843) ve Le Monde Illustré (1857) küresel çapta haberleri konu edinen, bu tarzdaki önde gelen Fransız gazeteleridir. Yapılan araştırma ile II. Abdülhamid Dönemi'nde (1876-1909) meydana gelen olayların ve konuların, iki gazetenin çıkarmış olduğu haftalık sayılarda yer alan illüstrasyonlarla ne şekilde aktarıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu konular arasında; Osmanlının önemli devlet adamları, uluslararası siyasal ilişkiler, Osmanlı şehirleri, kültürel miras ve mimarlık eserleri, sosyal hayat gibi geniş bir konu yelpazesi bulunmaktadır. Haber niteliği taşıyan bu konular illüstrasyonlar eşliğinde okuyuculara sunulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili yapılan haberlere konu olan kişi, olay ve kurumlar belirlenerek, bu kişi, kurum ve olayları betimleyen tasvirler ve yazarların köşe yazıları bir bütün olarak ele alınmıştır. Böylelikle 1876-1909 yılları arasında Fransız basınının Osmanlıyı anlama, algılama ve aktarma biçimi değerlendirilmiştir. Osmanlı Devleti'nin son döneminde içinde bulunduğu durumun, Avrupa'da oldukça önemli bir güç olan Fransızlar tarafından ne şekilde yansıtılmaya çalışıldığı üzerinde durulmuş ve tarihsel kaynaklarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Painting has been one of the best and most effective means of communication for human being throughout history. Milestones such as cave paintings, the first written works and the development of printing technology reveal the evolution of illustration in the historical periods. With the second quarter of the 19th century, illustration appears in a strong partnership with the press. L'Illustration Journal Universel (1843) and Le Monde Illustré (1857), which have an important place in the European press, are the leading French newspapers of this style, which cover global news. With the research carried out, it was aimed to reveal how the events and subjects that consisted in the period of Abdulhamid II (1876-1909) were represented with the illustrations in the weekly issues published by the two newspapers. Among these topics, there is a wide range of subjects such as important administrators of the Ottoman Empire, international political relations, Ottoman cities, cultural heritage and architectural works, social life. These news-like topics were presented to the readers with illustrations. The people, events and institutions that were the subject of the news about the Ottoman Empire were determined and the descriptions depicting these people, institutions and events and the columns of the authors were discussed as a whole. Thus, the way France understood, perceived and transferred the Ottoman Empire between 1876-1909 was evaluated. İt was emphasized and compared with the historical sources, how the French, who were a very important power in Europe, attempted to reflect the situation in the last period of the Ottoman Empire.