Çocuklarda egzersiz alışkanlığı kazandırmada davranış değişikliği yöntemlerinin etkinliği
The effectiveness of behavior change methods in gaining exercise habits in children
  1. Tez No: 684152
  2. Yazar: NESLİHAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLDEN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik ve Manipülatif Fizyoterapi ve rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Davranış değişikliği teorilerine ve stratejilerine dayalı çevrimiçi egzersiz eğitiminin çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz davranışına etkisinin araştırılmasıdır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, herhangi bir hastalığı olmayan 9-14 yaş arasında sağlıklı 14 (yaş= 10,64±1,04) çocuk dâhil edildi. Egzersiz eğitiminden önce ve sonra tüm olgulara Bilgi Formu, Çocuk Fiziksel Aktivite Formu (ÇFAA), Egzersiz Davranış Değişkenleri Anketi (EDDA) ve Davranış Değişim Basamağı Anketi (DDBA) uygulandı. Toplam 6 hafta boyunca, haftada 1 gün çevrimiçi iletişim araçları ile kişiye özgü oluşturulan egzersiz eğitimi verildi. Bulgular: Uygulanan CFAA skorlarında iyileşme gözlemlendi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of online exercise education based on behavioral change theories and strategies on physical activity level and exercise behavior in children. Materials-Methods: 14 healthy (age= 10.64±1.04) children aged 9-14 years without any disease were included in study. Information Form, Child Physical Activity Form (CFAA), Exercise Behavior Variables Questionnaire (EDDA) and Behavior Change Step Questionnaire (DDBA) were administered to all subjects before and after exercise training. For a total of 6 weeks, personalized exercise training was given with online communication tools once a week. Results: Improvement was observed in the applied CFAA (p=0.001).