Yüksel Arslan'ın yapıtlarındaki insan düşüncesinde edebi ve felsefi metinlerin etkisi
The influence of literary and philosophical texts on Yüksel Arslan's 'human'
  1. Tez No: 684151
  2. Yazar: EZGİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Philosophy, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yüksel Arslan, kendisini ressam olarak değil“düşünür-çizer”veya“çizer-boyar”olarak görür. Zamanla geliştirerek formüle ettiği reçeteler sayesinde kendi boyalarını üretir, tuval yerine kâğıt kullanarak masa başında çalışır. Birer üretim olarak değerlendirdiği bu yapıtlara resim değil, Arture ismini verir. Kendisini diğer ressamlardan farklı görmesinin sebebi, resmi her şeyden önce bir araç olarak ele alması ve bu aracın en önemli kaynağının kitapları olmasıdır. Okumanın Arslan için önemi hemen her kaynakta ve değerlendirme yazısında belirtilse de bu alanda detaylı bir inceleme yapılmamıştır. Çalışmamızda bu eksikliği giderirken Arslan için alternatif bir sanat tarihi yazımını ortaya koymayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Yüksel Arslan does not consider himself as a painter or an illustrator, but“a thinker-drawer”. He uses natural colours which he formulated the recipes and works on the table with paper. Each of those“things”are a way to dispose of an idea, he says and calls them Arture, not“painting”. And to make Artures, he has to read books. The conception that we're looking is a very interesting problem in our art history writing, because Arslan thinks that Artures are some kind of production: Production of any other idea, art theory, and even life than what we have now. Many academic researchers and critics make a point about his readings by just identifying the names like Sade, Nietzsche, Marx… but don't make clear their influences on Arture. We aime to fix that approach, and try to write an alternative narrative in our art history for him.