Betona yapıştırılan çelik donatıların yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of load bearing capacities of steel reinforcements adhered to concrete
- Tez No: 684196
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çelik donatıların betona yapıştırılması hasar gören yapıların onarımında yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Betonarme kolon ve kirişlerin kesitlerinin artırılması gerektiğinde çelik donatılar mevcut kolona ya da kirişe matkapla delik açılarak yapıştırılır. Çelik donatının açıkta kalan kısmı ise kolonu ve kirişi saran ek donatı ile birlikte yeni dökülen betona gömülür. Eski ve yeni beton arasında yapılan bu tür bağlantı onarılan yapı elemanının yük taşıma kapasitesini önemli ölçüde artırır. Bu artış yapıştırılan çelik donatının çapına, boyuna, onarılan betonun dayanımına, yapıştırma işleminde kullanılan bağlayıcı cinsine ve yükleme türüne bağlı olarak değişir. Yapılan araştırmalarda yapıştırılan çelik donatıların genellikle çekme etkisinde olduğu varsayılır ve çekme kapasiteleri belirlenir. Çelik donatıların çekme kapasiteleri hesaplanırken; tanh yada sinh ve cosh fonksiyonlarından oluşan matematiksel bağıntıların kullanıldığı görülmektedir. Bu bağıntılarda parametre olarak yapışma derinliği, yapıştırıcı kalınlığı ve yapıştırıcı türü ele alınmaktadır. Ancak yapıştırıcı kalınlığına bağlı olarak hesaplanan teorik değerler, deneysel verilere uymamaktadır. Bu nedenle çalışmada bütün parametreleri dikkate alan bir matematiksel model geliştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bonding steel reinforcement to concrete is a widely used application for repairing damaged structures. When it is necessary to increase the cross- sections of reinforced concrete columns and beams, steel reinforcements are glued to the existing column or beam by drilling holes. The exposed part of the steel reinforcement is embedded in newly poured concrete with additional reinforcement surrounding the column and beam. Such a connection between old and new concrete significantly increases the load bearing capacity of the repaired building element. This increase depends on the length and the diameter of the bonded steel reinforcement, the strength of the repaired concrete, the type of adhesive used in the bonding process and the type of loading. In the researches, it is assumed that the bonded steel reinforcements are generally under the effect of pull-out and their pull-out capacities are determined. When calculating the tensile capacities of steel reinforcements; It is seen that mathematical relations consisting of tanh or sinh and cosh functions are used. In these relations, adhesion depth, adhesive thickness and adhesive type are considered as parameters. However, the theoretical values calculated depending on the adhesive thickness do not fit the experimental data.For this reason, it is aimed to develop a mathematical model that takes all parameters into account in the study.