Yoğun bakım COVID-19 hastalarının progresyonunda nötrofil lenfosit oranının (NLR) prediktif rolü
Predictive role of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) in the progression of intensive care COVID-19 patients
- Tez No: 684198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ALTINSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Koronavirüs 19 hastalığı, 2019 yılı sonunda Çin'de başlayıp çok kısa süre içinde hızla tüm dünyaya yayılmasının ardından pandemi olarak ilan edilmiştir. Daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir koronavirüs hastalardan izole edilmiş ve SARS-CoV-2 olarak adlandırılmıştır. Etkin bir tedavisi bulunmayan ve hızla yayılan bu virüse karşı kaynakların doğru ve etkin bir şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle hastalığın erken tanınması ve klinik gidişatın erken dönemde öngörülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda COVID-19 tanısı ile yoğun bakıma yatışı yapılan hastalarda nötrofil lenfosit oranının (NLR) mortalite için prediktif rolünü değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ile Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen COVID 19 tanısı konmuş 365 hastanın demografik verileri ve ilk başvuru ve yoğun bakım kabul sırasındaki sonuçları kaydedildi. Hastaların semptomlarının başlamasından itibaren başvuru ve yoğun bakıma kabul günleri hesaplandı. Hastaların 30 günlük ve hastane içi mortaliteleri, hastane ve yoğun bakımda yatış günleri hesaplandı. NLR'nin mortaliteye etkisi ve rutinde COVID-19 hastalarında baktığımız değerlerle etkinlik açısından karşılaştırılması yapıldı. BULGULAR: Kriterlere uyan 365 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 199'ünde (%54,5) 30 gün içinde mortalite görüldü. Ölenlerin 116'u (%58,3) erkekti. Semptom başlangıcına göre hastane başvuru ve yoğun bakım kabul süresi ölen hastalarda anlamlı olarak kısa bulundu. SOFA ve APACHE II skorları ölen hastalarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. NLR değeri ilk başvuruda ve yoğun bakım kabul gününde ölen hastalarda sağ kalan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0,001 ve p0,48 için %72,2 sensitivite ve %46,0 spesifite ile mortaliteyi ön görmekteydi. Yoğun bakım yatışındaki NLR için kesme değeri 11,7 olarak hesaplandı. Bu değerin üstünde mortalite %64,7 sensitivite ve %60,9 spesifite ile öngörülmekteydi. SONUÇ: NLR'nin yoğun bakıma yatan hastalarda mortalite için prediktif bir değer olduğu bulunmuştur. Literatürden daha düşük sensistivite ve spesifiteye sahip olmasının dahil edilen hasta grubunun yaş, komorbid durum ve klinik olarak şiddet farklılıklarından kaynaklı olduğunu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM OF THE STUDY: Coronavirus 19 disease was declared a pandemic after it started in China at the end of 2019 and it has spread rapidly all over the world in a very short time. The new coronavirus has not been detected in humans before and it has been isolated from patients and named SARS-CoV-2. It is important to use resources correctly and effectively against this virus, which has no effective treatment and spreads rapidly. Therefore, early recognition of the disease and early prediction of the clinical course are of great importance. In this study, we aimed to evaluate the predictive role of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) for mortality in patients admitted to intensive care unit with the diagnosis of COVID-19. MATERIALS and METHODS: With the approval of Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee, the demographic data of 365 patients diagnosed with COVID and their results at first admission and intensive care admission were recorded. Tys of admission and admission to the intensive care unit were calculated from the onset of symptoms. The days of admission to the intensive care unit were calculated from the onset of symptoms. In addition, the patients' 30-day mortality and in-hospital mortality, hospitalization days in the hospital and intensive care unit were calculated. The effect of NLR on mortality and its effectiveness were compared with the values we routinely look at in COVID-19 patients. RESULTS: 365 patients who met the criteria were included in the study. Mortality was observed in 204 (55.9%) patients within 30 days. Of those who died, 119 (58.3%) were men. According to symptom onset, hospital admission and intensive care admission times were found to be significantly shorter in patients who died. SOFA and APACHE II scores were found to be significantly higher in patients who died. NLR values were significantly higher in patients who died at the first admission and on the day of admission to the ICU than in patients who survived (p=0.001 and p0.48% at first admission. The cut-off value for NLR in ICU admission was calculated as 11.7. Above this value, mortality was predicted with a sensitivity of 64.7% and a specificity of 60.9%. CONCLUSION: It has been found that NLR is a predictive value for mortality in patients hospitalized in the intensive care unit. It is thought that the lower sensitivity and specificity than the literature was due to the age, comorbid status and clinical severity differences of the included patient group.