Sıçanlarda travmatik omurilik hasarı üzerine Thymbra spicata L. var spicata ve Cyclotrichium origanifolium' un tedavi etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of treatment effect of Thymbra spicata L. var spicata and Cyclotrichium origanifolium (Mountain mint) on traumatic spinal cord injury in rats
  1. Tez No: 684199
  2. Yazar: FİGEN KOÇ DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada medulla spinalis yaralanmasında oluşan hasar mekanizmaları üzerine Thymbra spicata L. var. spicata (zahter) ve Cyclotrichium origanifolium' un (dağ nanesi) potansiyel tedavi edici ve koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ortalama ağırlıkları 280 gr olan 36 adet Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı. Her bir grupta 6 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. 1. Grup; kontrol, 2. Grup; zahter, 3. Grup; dağ nanesi, 4. Grup; travma, 5. Grup; travma +zahter, 6. Grup; travma+dağ nanesi olacak şekilde oluşturuldu. Travma gruplarına medulla spinalis üzerine ağırlık düşürme metodu (Allen) uygulanarak travma oluşturuldu. Bir haftanın sonunda bütün sıçanlar Ketamin + xylazin anestezisi altında kardiyak ponksiyonla kan örnekleri alındıktan sonra sakrifiye edilerek medulla spinalis dokusu alındı. Dokuda histopatolojik ve immunohistokimyasal değişiklikler incelendi. İmmunohistokimyasal incelemede; Vascular endothelial growth factor (VEGF), Glial fibriler asidik protein (GFAP) ), N-Cadherin, S-100 proteinine bakıldı. Biyokimyasal olarak serumda MDA, TAS, TOS değerleri ölçüldü. Bulgular: Medulla spinalis dokusunun gruplara göre histopatolojik incelemesi sonucu travma grubunda, multipolar nöron hücrelerinde dejenerasyon, canalis centralis, substantia grisea/alba bölgelerinde doku bütünlüğünün bozulduğu gözlendi. Travma+zahter ve travma+dağ nanesi gruplarında spinal hasarın büyük ölçüde iyileştiği, medulla spinalisin normal histolojik görünüme döndüğü ancak iyileşmenin travma+zahter grubuna göre travma+dağ nanesi grubunda daha fazla olduğu gözlendi. immunohistokimyasal incelemede VEGF, GFAP, ekspresyonu travma grubunda yoğun izlenirken travma+zahter ve travma+dağ nanesi gruplarında ekspresyon düzeylerinde azalma gözlendi. Nöron hasarı üzerinde olumlu etkileri görülen ekstraktlardan dağ nanesinin iyileştirici etkisinin daha yoğun olduğu izlendi. Dağ nanesi ve zahterin N-cadherin ekspresyonu üzerinde bir etkisi görülmedi. Travma grubunda hafif düzeyde S100 proteini ekspresyonu gözlendi. Travma+zahter grubunda ve travma+dağ nanesi grubunda S100 ekspresyonu daha yoğun olarak izlendi. Biyokimyasal parametrelerde Serum MDA ve TOS düzeylerinin travma grubunda diğer gruplara göre artığı (p< 0.05), travma+zahter ve travma+dağ nanesi gruplarında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da azaldığı görüldü (p > 0.05). Serum TAS düzeyi travma grubunda artarken travma+zahter ve travma+dağ nanesi gruplarında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da azaldığı görüldü (p> 0.05) . Sonuç: Dağ nanesi ve zahterin travma sonrası oluşan omurilik hasarında Oksidatif stres ve inflamatuar yanıtı düzenleyerek hasarın etkilerini kısmen azalttığı, dağ nanesinin zahtere göre etkinliğinin daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the potential therapeutic and protective effects of Thymbra spicata L. var. spicata (zahter) and Cyclotrichium origanifolium (mountain mint) on the damage mechanisms in spinal cord injury. Materials and Methods: 36 Wistar Albino male rats with an average weight of 280 g were used. They were divided into 6 groups, with 6 in each group. Group 1; control, Group 2; zahter, Group 3; mountain mint, Goup 4; trauma, Group 5; trauma + zahter Group 6; trauma + mountain mint. Trauma was created by applying weight reduction method (Allen) on the spinal cord in trauma groups. At the end of one week, all rats were sacrificed after blood samples were taken by cardiac puncture under ketamine+ xylazin anesthesia, and spinal cord tissue was taken. Histopathological and immunohistochemical changes in the tissue were examined. In immunohistochemical examination; Vascular endothelial growth factor (VEGF), Glial fibrillary acidic protein (GFAP), N-Cadherin, S-100 protein were examined. Biochemically, MDA, TAS, TOS values were measured in serum. Results: As a result of the histopathological examination of the spinal cord tissue according to the groups, degeneration of multipolar neuron cells, disruption of tissue integrity in the canalis central, substantia grisea/alba regions were observed in the trauma group.It was observed that spinal injury healed to a great extent in the trauma+zahter and trauma+mountain mint groups, the spinal cord returned to its normal histological appearance, but the recovery was higher in the trauma+mountain mint group compared to the trauma+zahter group. In the immunohistochemical examination, the expression of VEGF, GFAP was observed intensely in the trauma group, while a decrease was observed in the expression levels in trauma+zahter and trauma+mountain mint. It was observed that the healing effect of mountain mint was more intense from the extracts with positive effects on neuron damage. Mountain mint and zahter had no effect on N-cadherin expression. S100 protein expression was observed mild in the trauma group. S100 expression was more intense in the trauma+zahter group and the trauma+mountain mint group.In biochemical parameters, serum MDA and TOS levels increased in the trauma group compared to the other groups (p< 0.05), and decreased in the trauma+zahter and trauma+mountain mint groups, although it was not statistically significant (p > 0.05).While the serum TAS level increased in the trauma group, it was found to decrease in the trauma+zahter and trauma+mountain mint groups, although it was not statistically significant (p> 0.05). Conclusion: It has been determined that mountain mint and zahter partially reduce oxidative stress and inflammatory response after trauma in spinal cord injury, and mountain mint is more effective than zahter.