Cibuti basınında sokak çocuklarının sunumu
Presentation of street children in Cibuti media
- Tez No: 684206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çocukluk dönemi, bir insanın hayatının en önemli dönemidir. Çocuğun bakım ve sevgiye en çok ihtiyaç duyduğu bu dönem, kişiliğini oluşturması için de önemli bir süreçtir. Çünkü bu dönem çocuğun gelecekteki başarı veya başarısızlığında büyük rol oynamaktadır. Toplumun temelini oluşturan çocuklara ilişkin olarak medyanın takındığı tutum bu bakımdan önemlidir. Gündemi belirleyen ve sorunların çözümünde kamusal bir fonksiyonu olan medyanın çocuk sorunlarına yaklaşımı oldukça önem taşımaktadır. Cibuti'de fiziksel ve ruhsal her türlü tehlikeye açık bir ortam içinde yaşayan sokak çocukları, ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma, Cibuti medyasının bu konuyu nasıl ele aldığı üzerinedir. Bu yöndeki haberlerin incelenmesi ile Cibuti'deki sokak çocuklarına medyanın yaklaşımını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu bakış açışıyla Cibuti medyasında yer alan haberler araştırılmış ve bunun sonucunda ülkenin her yerinde hızlı bir şekilde artan sokak çocukları olgusunun tüm detaylarıyla ele alınması ve tartışılması gereken konulardan biri olmasına rağmen Cibuti medyasında gerekli değeri görmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood period it is the most important period of a person's life. This period, in which the child needs the most care and love, is the basis of the individual's life to form his or her own personality, because this period plays a major role in the child's success or failure. For that reason, the attitude of the media towards children, who form the basis of society, is crucial. The media's approach to the problems of children, which sets the agenda and has a public duty to solve problems, is very important. In Djibouti, street children, who live in an environment that are open to all kinds of danger and who are exposed to all physical and mental dangers, pose an important problem and a threat to the street children's growing. This study is about how Djibouti media handles this issue and it is aimed to reveal how the media approach to street children in Djibouti by examining the news of the media in this regard. With this point of view, the news in the Djibouti media has been analyzed, but as a result, it has been concluded that although it is one of the issues to deal with and discuss all the details of the phenomenon of street children, which is rapidly increasing all over the country, it does not see the necessary value in the Djiboutian media.