Almanya'nın 1990 sonrası Irak'a yönelik güvenlik politikası
Germany's security policy for Iraq after 1990
- Tez No: 684211
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışma kapsamında Almanya ve Irak'ın 1990'lar öncesinden günümüze yaşadıkları siyasal olayların uluslararası boyuttaki karşılığının nasıl şekillendiğine dair bir amaç güdülmüştür. Bu amaç dâhilinde her iki ülkenin aktif eylemlilik içerisinde oldukları ülkelerle olan ilişkilerine de değinilmiştir. Özellikle Amerika'nın Irak'a olan saldırgan yaklaşımının Almanya ile olan tarihsel geçmişleri karşılıklı bir ilişki çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca Irak ve Almanya'nın tarihsel süreç içerisinde değişen siyasal yapısına istinaden ayrıca bir yaklaşım gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Soğuk Savaş, Körfez Savaşı, 11 Eylül Saldırısı ve son olarak Irak İşgali hakkında ayrıntılı bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak 1990'lı yıllardan başlayarak günümüze kadar Almanya- Irak siyasal ilişkisine ayrıntılı bir şekilde odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, a purpose has been aimed at how the international response of the political events Germany and Iraq have experienced since the 1990s until today has been shaped. For this purpose, the relations of both countries with the countries in which they are actively involved are mentioned. In particular, the historical background of America's aggressive approach to Iraq with Germany has been evaluated within the framework of a mutual relationship. In addition, a separate approach has been made based on the changing political structure of Iraq and Germany in the historical process. In this context, a detailed perspective has been tried to be formed about the Cold War, the Gulf War, the September 11 Attack and finally the Iraqi Occupation. As a result, the German-Iraqi political relationship has been focused in detail starting from the 1990s until today.