Agricultural decision-making in turkey from climate change perspective: A new road map for the period of 2021-2050
Türkiye'de iklim değişikliği bakış açısından tarımsal karar alma süreci: 2021-2050 periyodu için yeni yol haritası
- Tez No: 684217
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Ekosistem üzerindeki etkisiyle temel yaşam kaynaklarını ve özellikle gıda güvenliğini küresel, bölgesel ve yerel ölçekte etkileyebileceği beklentisi, iklim değişikliğini küresel gündemin en acil konularından biri haline getirdi. İklim değişikliğine bağlı aşırı hava olayları tarımsal verimliliği etkileyerek gıda kalitesini bozabilir, gıdaya erişimi etkileyebilir ve gıda fiyatlarını yükseltebilir. Akdeniz Havzası iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden biri olarak sıcaklık artışları ve yağış rejimindeki değişimlerle dahası aşırı hava olaylarının sıklığı ve şiddetinin artmasına bağlı tarımsal üretim açısından risk altındadır. Bu durum bir Akdeniz Havzası ülkesi olarak Türkiye'de yetişen ticari ürünler için üretim değeri ve ihracat geliri açısından bir risk oluşturmaktadır. Bu çalışma ülkede ticari değeri yüksek iki ürün olan fındık ve üzüme odaklanmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında, 1991-2012 geçmiş ve 2021-2050 gelecek periyodu için RCP8.5 kötümser senaryosu altında bölgesel iklim modeli, RegCM'den MPI-ESM-MR küresel iklim modelinden ürün özelinde farklı fenolojik dönemler ve farklı değişkenler için 10 km çözünürlükte iklim datası elde edilmiştir. İkinci aşamada, fındık verimindeki değişim istatistiksel yaklaşımla panel veri metodu ile, üzüm verimindeki değişim ise ekin büyüme simülasyon modeli, STICS kullanılarak analiz edilmiştir. Son aşamada ise, fındık (88 lokasyon) ve üzüm (96 lokasyon) için iklimsel uygunluk koşullarının gelecekte nasıl değişeceği üyelik fonksiyonundan yararlanılarak incelenmiştir. Bununla birlikte, bu ürünlerin yetişebileceği yeni lokasyonlar, Türkiye genelinde 923 lokasyonda gelecek için incelenmiştir. Buna göre, fındık ve üzüm için, iklim uygunluk indexi hesaplanmış ve beş sınıflandırma aralığına göre iklimsel uygunluk koşulları belirlenmiştir. Özetle, gelecekte iklim değişikliğinin üzüm ve fındık verimi üzerinde olumsuz etkisi olduğu gözlenmiş, bu iki ürünün yetiştiği lokasyonlarda iklimsel uygunluk koşullarında önemli azalmalar olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The expectation that it can affect basic life resources and particularly food security on a global, regional, and local scale with its impact on the ecosystem has made climate change one of the most urgent issues on the global agenda. Extreme weather events due to climate change may degrade food quality, affect access to food and raise food prices, markedly affecting agricultural productivity. Many countries have already been faced the global impacts of climate change. As one of the regions that may be most affected by climate change, the Mediterranean Basin is at risk in terms of agricultural production due to temperature increases and precipitation regime changes, and what's more the increase in the frequency and severity of extreme weather events due to climate change. This situation poses a risk in terms of crop production value and export income, particularly for commercial products grown in Turkey as a country located in the Mediterranean Basin. The study has focused two crops of the country i.e., hazelnut and grape with the high commercial value. In the first stage, the climate data for different phenological periods and different variables for each crop was obtained from the regional climate model, RegCM4.4 with the MPI-ESM-MR global climate model under the RCP8.5 pessimistic scenario for the baseline of 1991-2012 and the future period of 2021-2050. In the second stage, the change in hazelnut yield was analyzed by statistical approach, panel data method, and the change in grape yield was analyzed using the crop growth simulation model, STICS. At the last stage, how the climate conditions of hazelnut (88 locations) and grapes (96 locations) will change in the future has been examined by using membership function. However, the possibility of new locations where these crops may grow in the future has been analyzed in 923 locations throughout Turkey. Accordingly, climate suitability index was calculated for hazelnut and grape, and climatic suitability conditions were determined according to 5 classification ranges. In brief, it has been observed that climate change may have a negative impact on hazelnut and grape yields in the future and it is predicted that there may be significant reductions in climatic suitability conditions in the locations where these two crops grow.