Projections for changes in climatology and extreme events of the cordex-australasia domain: A dynamical downscaling approach
Cordex-avustralasya bölgesinin klimatolojisi ve ekstrem olaylarındaki değişimlerin projeksiyonu: Dinamik ölçek küçültme yaklaşımı
  1. Tez No: 684219
  2. Yazar: MUSTAFA TUFAN TURP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tezde CORDEX kapsamında Avustralyasya bölgesinin sıcaklık ve yağış klimatolojilerindeki değişimlerin yanı sıra ekstrem iklim olaylarındaki değişimler incelenmiştir. Öncelikle çoklu model ortalaması yaklaşımıyla küresel iklim modelleri kullanılarak üç farklı senaryo (RCP2.6, RCP4.5 ve RCP8.5) altında üç farklı dönem (2016 - 2035, 2046 - 2065, 2081 - 2100) için ortalama hava sıcaklığı ve yağış değişimleri analiz edilmiştir. Daha sonra RegCM4.6 bölgesel iklim modeli kullanılarak HadGEM2-ES ve MPI-ESM-MR küresel iklim modellerinin düşük çözünürlüklü verileri dinamik ölçek küçültme yaklaşımı ile 50 km x 50 km yatay çözünürlüğüne yükseltilmiştir. HadGEM2-ES ve MPI-ESM-MR çıktıları kullanılarak çalıştırılan RegCM4.6 ile Avustralasya bölgesinin ortalama, minimum ve maksimum sıcaklıkları ile toplam yağışı RCP4.5 ve RCP8.5 senaryoları altında 2011 - 2040, 2041 - 2070 ve 2071-2099 dönemleri için 1971 - 2000 referans dönemine kıyasla incelenmiştir. Çalışmanın bir başka kısmında ise 0.25° x 0.25° yatay çözünürlüğe sahip NEX-GDDP veri seti kullanılarak ACCESS1-0 ve MPI-ESM-LR modellerinin RCP4.5 ve RCP8.5 senaryo çıktıları altında bölgenin sıcaklık ve yağış ekstrem endeksleri hesaplanmıştır. Sonuçlar, Avustralasya bölgesinde yüzyıl sonuna doğru giderek daha da artan yüksek sıcaklıkların olacağını göstermektedir. Yaklaşık 1.5 - 3 ℃ arasındaki ortalama sıcaklık artışı beklentisinin yüzyıl sonunda 5 ℃ civarında olabileceği ve bu değerinin maksimum sıcaklık için 7 ℃'ye kadar varabileceği söylenebilir. Yağıştaki değişim ise dönem ve alt bölgeye bağlı olarak çok fazla değişkenlik göstermektedir. Yağışta ortalama ± % 20 oranındaki değişim, bazı yerlerde % 50 ve üzeri artışlar veya % 30 ve üzeri azalışlar şeklinde olabilecektir. Ortalama sıcaklık ve yağıştaki değişimin dışında Avustralasya bölgesi için sıcaklık ve yağış ekstremlerinde de artış olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, within the scope of CORDEX, changes in temperature and precipitation climatology of the Australasia region as well as changes in extreme climate events were examined. Firstly, the mean air temperature and precipitation changes for three different periods (i.e., 2016 - 2035, 2046 - 2065, 2081 - 2100) were analyzed under three different scenarios (i.e., RCP2.6, RCP4.5, RCP8.5 using global climate models with the approach of multi-model ensemble mean. Later, by using RegCM4.6 regional climate model, low resolution data of HadGEM2-ES and MPI-ESM-MR global climate models were dynamically downscaled to 50 km x 50 km horizontal resolution. With RegCM4.6 driven by HadGEM2-ES and MPI-ESM-MR outputs, mean, minimum and maximum temperatures and total precipitation of Australasia have been examined under the RCP4.5 and RCP8.5 scenarios for the periods of 2011-2040, 2041-2070, and 2071-2099 with respect to the reference period of 1971 - 2000. In another part of the study, using the NEX-GDDP dataset with a horizontal resolution of 0.25° x 0.25°, the temperature and precipitation extreme indices for the Australasia region were computed via the RCP4.5 and RCP8.5 scenario outputs of the ACCESS1-0 and MPI-ESM-LR models. The results show that there will be increasingly higher temperatures in Australasia towards the end of the century. It is concluded that the mean temperature increase expectation of approximately 1.5 - 3 ℃ may be around 5 ℃ at the end of the century and this value can reach up to 7 ℃ for the maximum temperature. The change in precipitation varies greatly depending on the period and sub-region. Average ±20 % change in precipitation may occur as 50 % or more increases or 30 % or more decreases in some places. In addition to the change in mean temperature and precipitation, it is clear that there will be an increase in temperature and precipitation extremes for the Australasia region.