1933-1938 yılları arasında Kemalist halkçılık öğretisi üzerine bir inceleme: Ülkü Halkevleri dergisi
An investigation on the Kemalist polician teaching between 1933-1938: Ülkü Halkevleri journal
  1. Tez No: 684236
  2. Yazar: NEZİHE KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kemalist ideoloji cumhuriyetçilik, halkçılık, milliyetçilik, laiklik, devletçilik ve inkılapçılık olarak altı ilke ile sistematik halde ifade edilir. Halkçılık, Kemalist ideolojinin kilit rolünü üstlenen bir ilkedir. Halkçılık yaklaşımı üzerine inşa edilmiş olan cumhuriyet rejiminin yanı sıra, bu yaklaşımın topluma aktarılması noktası önem arz eder. Halkçılığın topluma öğretilmesinde ve içselleştirilmesinde farklı uygulamalara gidilmiştir. Bunların önemli bir örneği ise Ankara Halkevlerinin yayınladığı Ülkü Halkevleri Dergisi'dir. Bu tez çalışması Cumhuriyetin ilanı sürecinde ve sonrasında temel fikir olan Halkçılık anlayışının Türk Milletine Ülkü Halkevleri Dergisi aracılığıyla nasıl aktarıldığını ve bu öğretide temele alınan düşüncelerin neler olduğunu analiz etmeye odaklanmıştır. Kemalist Halkçılığın kavramsallaştırılmasında ve topluma aktarılıp öğretilmesinde Ülkü kritik bir misyon üstlenmiştir. Ülkü'de halkçılık anlayışı sınıfsızlık, kütleleşmek, halk terbiyesi ve halka dayanan rejim sistemi üzerine kurulmuştur. Ülkü bu önemli dört meseleyi topluma anlatma, aktarma ve yaşatma noktasında önemli bir amaca hizmet etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kemalist ideology predicates upon six main principles; republicanism, populism, nationalism, laicism, statism and revolutionism. Republicanism was constructed on the principles of populism which was used as a conveyor of the Kemalist ideology to the masses. The Ülkü Periodical published by the Ankara People's Houses, played a critical role in indoctrinating the public with populism and for its internalisation by the Turkish public. This work focuses on the in depth analysis of the fundamental doctrines-teachings of populism and its dissamination to the masses through the Ülkü Periodicals since the declaration of the Republican period and thereafter. The Ülkü Peridicals played a deternining mission in conceptualisation and inculcation of the Kemalist regime's populist principles. The main mission of Ülkü was to establish the Kemalist regime on a sure footing, acting as a spearhead carrier of the Republican populist doctrines, based on classnessness, aggregation and public nurturing.