Atletizm sporunun stres, atılganlık ve sportmenlik düzeyleriyle ilişkisi
The relationship of athleticism with stress, assertiveness and sportsmanship levels
- Tez No: 684235
- Danışmanlar: DOÇ. KORKMAZ YİĞİTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Araştırmanın amacı atletizmin stres, atılganlık ve sportmenlik düzeyleriyle ilişkisini incelemektir. Araştırmanın modeli için tarama modeli seçilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan 17-34 yaş arasındaki bireyler; örneklemini ise rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 1254 kişi oluşturmuştur. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Rathus Atılganlık Envanteri”ve“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Normallik testleri sonucunda veriler normal dağılım göstermediğinden Spearman Rank Korelasyon Testi, Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis Testi ve Bonferroni Testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde ayrıca frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship of athletics with stress, assertiveness and sportsmanship levels. The survey model was chosen for the research model. The population of the study consisted of individuals between the ages of 17-34 living in various cities of Turkey while the sample consists of 1254 people selected by random sampling method.“Personal Information Form”,“Perceived Stress Scale”,“Rathus Assertiveness Inventory”and“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”were applied to the participants. SPSS program was used in the analysis of the data obtained. As the data did not show normal distribution as a result of normality tests, Spearman Rank Correlation Test, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis Test and Bonferroni Test were applied. Frequency, percentage, minimum, maximum, average and standard deviation values were also used in the analysis of the data.