Küçük kentlerde toplumsal kalkınmayı sağlama çabasının bir örneği olarak cittaslow (yavaş-sakin şehir) hareketi; Yenipazar örneği
Cittaslow (slow-quiet) movement as an example of efforts for social development in small city; Yenipazar example
- Tez No: 684240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞAHBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
'Mc Donaldlaşma' olarak kavramsallaştırılan hızlı ve tek tip yaşam biçimine dayanan sistemin kültürel, ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir olmadığı kabul edilmektedir. Sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi içinfarklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlardan birisi olarak ifade edebileceğimiz Cittaslow Hareketi, küreselleşme karşıtı hareketler içerisinde değerlendirmesine rağmen hareketin böyle bir iddiasının olmadığını söylemek gerekir. Cittaslow hareketinin yerel kalkınmanın sağlanmasında yerel kültürün, çevrenin özgünlüklerinin korunarak kentlerin küresel çapta bilinirliliğini artırarak turizm aracılığıyla kalkınmanın sağlanmasını amaçladığını söylemek mümkündür. Özellikle gelişmekte olan kentlerdeki kırdan yaşayan nüfus hareketliliği ve olumsuz ekonomik etkilerinin azaltılmasında yerel kalkınmanın önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Cittaslow hareketinin küçük kentlerin kalkındırılması amacı ile örtüştüğünü söyleme mümkündür. Çalışmanın ampirik verileri, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın örnekleminini Aydın Yenipazar ilçesinde yaşayan 18-80 yaş arası kişiler oluşturmaktadır. Cittaslow hareketi'ne 2009 da üye olan Yenipazar'ın mevcut durumu toplumsal kalkınma, turizm, kültür, ve Cittaslow hareketinin uygulanması üzerinden değerlendirilmiştir. Yerel yönetimin üyelik motivasyonu, halkın Cittaslow hareketine karşı bakışı, halkın kültürel ve kentsel aidiyet durumları, üyelik sonrasında kentsel mekanlardaki değişim başlıkları üzerinden değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
It is accepted that the system based on a fast and uniform lifestyle conceptualized as“Mcdonaldization”is not culturally, economically and environmentally sustainable Different approaches have emerged to ensure sustainability. Although the Cittaslow Movement, which we can describe as one of these approaches, is considered within the anti-globalization movements, it should be said that the movement does not have such a claim. It is possible to say that the Cittaslow movement aims to ensure development through tourism by increasing the global awareness of cities by preserving the authenticity of the local culture and environment in ensuring local development. Especially in developing cities, the importance of local development becomes more evident in reducing the negative economic effects and mobility of the population living from the countryside. It is possible to say that the Cittaslow movement overlaps with the aim of developing small cities. Empirical data of the study were obtained using the in-depth interview technique, which is one of the qualitative research methods. The sample of the study consists of people aged 18-80 living in Aydın Yenipazar district. The current situation of Yenipazar, which became a member of the Cittaslow movement in 2009, was evaluated through social development, tourism, culture, and the implementation of the Cittaslow movement. The membership motivation of the local government, the view of the people against the Cittaslow movement, the cultural and urban belonging of the people, and the change in urban spaces after membership were evaluated.