Afganistan'ın siyasi değişimi (2000-2020)
Afghanistan's political change (2000-2020)
- Tez No: 684241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Siyasi değişimin dünyada pozitif ve negatif olmak üzere iki yönü vardır. Pozitif siyasi değişim ülkelerde siyasi durumunun iyileşmesi amacıyla ortaya çıkmaktadır, ama Afganistan'da siyasi değişimin negatif yönü ortaya çıkmıştır. Afganistan devletinin kurulmasından bu yana güçlü bir siyasi istikrara sahip olmamıştır. Afganistan, tarih boyunca çeşitli siyasi kurumlar arasında var olan karmaşık çatışmalara katlanmış ve sonunda Afganistan yoksulluğun, sefaletin derinliklerine sürüklenmiştir. Afganistan'da son 20 yılda ülkenin siyasi gelişimi için çeşitli siyasi akımlar tarafından farklı politikalar uygulanmasına rağmen bugüne kadar bu konuda iyi bir kazanım ortaya konulmamıştır. Siyasal gelişmenin önünde, en önemlisi ırkçılık olan çeşitli engeller var gibi görünmektedir. Örneğin; toplumunun yapısı, farklı ırkların bir arada yaşamak zorunda olması, farklı dillerin konuşulması ve alt kültürlerin karışımı gibi farklılıklar ülkenin kalkınmasının önünde büyük bir engel oluşturmuştur. Ülkede etnik grupların, dil gruplarının ve alt kültürlerin uzun süre beraber yaşamasına rağmen, ortak bir sosyal kimliğe sahip tek bir topluluk olarak düşünülemez. Taliban'ın ortaya çıkmasından sonra Afganistan'ın siyasetinde yeni bir sayfa açılmıştır. Uluslararası toplum Taliban'ın yenilmesinden sonra Afganistan'ın istikrarı için Almanya'da Bonn Konferansını düzenlemiş, bunun sonucunda Afganistan İslam Cumhuriyeti kurulmuş ve 2001 yılından 2020 yılına kadar Afganistan'ın yeniden inşası için büyük fırsatlar sunmuştur. Bu 20 yıl içerisinde Afganistan'a büyük ölçüde maddi yardımlar yapılmıştır. Ancak bu yardımlar Afganistan'ın yeniden inşası, kalıcı bir barış ve istikrarın sağlanması için harcanmak yerine siyasi amaçlar için kullanılmıştır. Gerek Karzai gerekse Ghani yönetiminin yürüttüğü politikalar siyasi değişimin negatif yönde gerçekleşmesine yol açmış, Afgan Halkı'nın refahını yükseltmek mümkün olamamıştır. Böylelikle Afganistan'ın yeniden inşası için elde edilen büyük fırsat kaçırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political change has two aspects in the world, positive and negative. Positive political change emerges in order to improve the political situation in countries, but the negative side of political change has emerged in Afghanistan. Afghanistan has not had a strong political stability since the establishment of its state. Afghanistan has endured complex conflicts between various political institutions throughout history, and eventually Afghanistan has been dragged into the depths of poverty and misery. Despite the implementation of different policies by various political movements for the political development of the country in the last 20 years, no good gains have been made in this regard until today. There seem to be various obstacles to political development, the most important of which is racism. For example, Differences such as the structure of the society, the fact that different races must live together, the speaking of different languages and the mixture of subcultures have created a great obstacle to the development of the country. Despite the long-term coexistence of ethnic groups, language groups and subcultures in the country, it cannot be considered as a single community with a common social identity. After the emergence of the Taliban, a new page has been opened in the politics of Afghanistan. After the defeat of the Taliban, the international community organized the Bonn Conference in Germany for the stability of Afghanistan, as a result of which the Islamic Republic of Afghanistan was established and offered great opportunities for the reconstruction of Afghanistan from 2001 to 2020. In these 20 years, financial aid has been given to Afghanistan on a large scale. However, these aids were used for political purposes instead of being spent on the reconstruction of Afghanistan and the establishment of lasting peace and stability. Policies which carried out by both Karzai and Ghani administrations led to negative political change, and it was not possible to increase the welfare of the Afghan people. Thus, the great opportunity for the reconstruction of Afghanistan was missed.