Geleneksel baskı teknolojilerinin günümüz baskı sanatındaki yeri
The place of traditional printing technologies in today's printing art
- Tez No: 684265
- Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Fine Arts, Typography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Grafik baskı sanatının başlangıcı çok eski çağlara dayanmaktadır. M.Ö. 4000'li yıllarda Mezopotamya'da yaşamakta olan Sümerler tarafından yumuşak çamurdan elde edilen mühürler kullanılarak yüksek baskı uygulamaları yapılmıştır. Daha sonra çukur baskı, elek baskı, düz baskı ve benzeri geliştirilmiştir. Kullanılan baskı teknikleri ilk başlarda insanların sahip oldukları şeylerin mülkiyetini belirtmek, bir haberi kitlelere ulaştırmak gibi ihtiyaçlara yönelik geliştirilmiştir. İhtiyaç doğrultusunda geliştirilen baskı teknolojileri zaman içerisinde evrilmiş ve çağına ayak uydurmuştur. Günümüzde geleneksel baskı teknolojileri sanatsal amaçlı günümüz sanatçıları tarafından kullanılmaya devam edilirken, geliştirilmiş yeni halleri olan ofset baskı, dijital baskı ve benzeri daha çok ticari amaçlı kullanılmaktadır. Fotoğraf makinelerinin icadıyla baskı sanatları da farklı bir boyut kazanmıştır. Görüntüyü düzlem üzerine hapsetmek ve bunu en kolay yöntemle tab etmek için birçok teknik geliştirilmiştir. İhtiyaçların ortaya çıkardığı buluşlar, bugün tek bir bilgisayar komutu ile baskı resim elde etmeyi olanaklı kılmıştır. Bu tezde geleneksel baskı yöntemlerini kullanan baskı sanatçıları ve onların yöntemleri anlatıldığı gibi bilişim çağının sağladığı kolaylıklardan faydalanarak yeni teknikler geliştiren sanatçılara da değinilmektedir. Literatür taraması ve çeşitli görüşme yöntemleriyle oluşturulan çalışmanın alana katkı yapması amaçlanmaktadır. Ayrıca tezin son bölümünde bir örnek oluşturması amacıyla sayısal teknoloji ile hazırlanmış tasarımlar ağaç baskı yöntemiyle basılarak bir sergi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of the art of graphic printing dates back to ancient times. The first printing application was made. By the Sumerians living in Mesopotamia in 4000 BC. using seals obtained from soft mud by the Sumerians The first printing application was made. It is known that high pressure was used first. Then hollow printing, sieve printing, flat printing were developed. The printing techniques used have been developed for needs such as indicating the property of people, conveying a news to the masses. Printing technologies developed in academy with the needs have been developed over time and kept up with the time. Their new versions are such as offset printing, digital printing, etc., which are developed mostly used for commercial purposes. With the invention of cameras and the discovery of photography, printing arts also gained a different dimension. Many techniques have been developed to confine the image on the plane and to develop it in the easiest way. Thanks to inventions created by necessity, combined with the conveniences of the information age, today, results can be obtained by digital printing method with a single computer command. In the their as well as describing print artist using traditional printing methods and their techniques, artists who develop new techniques by utilizing the convenience of into age. It is aimed that the study, which was created by literature review and various interview, will contribute to the field. In addition, in the last part of the thesis, an exhibition was prepared by printing the designs prepared with digital technology by wood printing method to set an example.