Deprem sonrası yığma yapılarda acil yapı desteği
Emergency shoring system on masonry buildings after an earthquake
- Tez No: 684266
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÖRÜN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Anadolu'nun ilk yerleşim alanlarından biri olan Gaziantep Bey Mahallesi, taş yığma yapı olarak inşa edilmiş sivil mimarisi ile bölgenin geleneksel kent dokusunu oluşturmaktadır. Ancak gerek insan eli gerekse doğal olaylar nedeniyle bu yapıların çoğu yeterince korunamamaktadır. Deprem; büyük hasarlar oluşturan doğal olayların başında gelmektedir. Zarar görmüş yapılar hızlı bir şekilde desteklenmezse artçı sarsıntılarla daha fazla hasarlanabilir hatta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu tez hazırlanırken; geleneksel yığma yapılara, bölgenin fiziki şartlarına uygun, hızlı ve pratik bir şekilde uygulanabilen yapı desteği tasarlamak amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; literatür araştırmaları özetlendikten sonra tezin amacı, önemi ve tez yöntemi açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde; yığma yapılarda deprem hasarlarıyla ilgili; üçüncü bölümünde ise acil yapı desteği ile ilgili bilgi verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; acil yapı desteği uygulama abağı oluşturulmuştur. Tezin beşinci bölümünde; Bey Mahallesi yapıları incelenmiş, olası deprem hasarları üzerinden destek sistemi tasarlanmıştır. Tezin son bölümünde ise; ileride deprem sonrasında hasar oluşması durumunda uygulanması gereken destek çeşitleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gaziantep Bey District is one of the first residential areas of Anatolia. This region, with its stone masonry residential architecture creates the traditional urban texture of the region. However, most of these structures cannot be adequately protected due to both human and natural actions. Earthquake is one of the natural events that cause great damage. Damaged structures can be further damaged by aftershocks if they are not supported quickly, and may even be destroyed. While preparing this thesis; it is aimed to design emergency shoring system that can be applied quickly and practically to traditional masonry buildings in accordance with the physical conditions of the region. In the first part of the thesis; after the literature researches are summarized, the purpose, importance and method of the thesis are explained. In the second part of the thesis; earthquake damages in masonry structures are explained. In the third part, information about emergency building shoring is given. In the fourth part of the thesis; an emergency exterior shoring system form has been created. In the fifth part of the thesis; the buildings of the Bey District were examined, emergency exterior shoring system are designed for possible earthquake damages. In the last part of the thesis; emergency exterior shoring types that should be applied in case of damage after an earthquake have been suggested.