Gözenekli elektrotlardan süperkapasitör üretilmesi ve elektrokimyasal performanslarının araştırılması
Production of supercapacitors from porous electrodes and investigation of electrochemical performances
  1. Tez No: 684286
  2. Yazar: KÜBRA BEGÜM TANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Süperkapasitörler yüksek güç performansına ve uzun kullanım ömrüne sahip enerji depolama sistemleridir. Yapısında kullanılan bileşenlere bağlı olarak özellikleri değişiklik göstermekte ve arzu edilen kullanım yerine göre kolayca tasarlanabilmektedir. Grafen esaslı süperkapasitörler, yüksek güç ve yüksek çevrim kararlılığına sahiptir. Bu özellikleri sayesinde geniş kullanım alanlarına sahip olmaktadır. Bir süperkapasitörün özellikleri kullanılan bileşenlerin özelliklerine ek olarak bileşenlerin birbiri arasındaki uyuma bağlıdır. Bu uyum elektrot ile elektrolit arasındaki etkileşimi kuvvetlendirici yönde olması durumunda çok yüksek performans sağlamaktadır. Buradan hareketle grafen esaslı süperkapasitör üretimi sırasında altlık olarak seçilen bakır ve nikel malzemeler ile grafen uyumu, ayırıcı ile elektrolit uyumu ve bunun sonucunda ortaya çıkacak elektrokimyasal özellikler bu çalışmanın araştırma konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada nikel-grafen, bakır-grafen elektrot üretimi, yüksek iyon geçirgenliğne sahip poliakrilamid jel ayırıcı sentezi çalışılmış ve iyonik bis (triflorametansülfonil) imid (bisimid) ile etkileşimleri değerlendirmiş, CR2032 standardında tam bir süperkapasitör üretilmiş ve üretilen süperkapasitörlerin elektrokimyasal performans ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors are energy storage systems with high power performance and long lifetime. Its properties vary depending on the components used in its structure and can be easily designed according to the desired use. Graphene-based supercapacitors have high power and high cycle stability. Thanks to these features, it has wide usage areas. The properties of a supercapacitor depend on the properties of the components used, as well as the compatibility between the components. This compatibility provides very high performance if the interaction between the electrode and the electrolyte is in the direction of strengthening. From this point of view, the compatibility of copper and nickel materials with the copper and nickel materials chosen as the substrate during the production of graphene-based supercapacitors, the compatibility of the separator with the electrolyte, and the electrochemical properties that will emerge as a result are the research subjects of this study. In this study, nickel-graphene, copper-graphene electrode production, high ion permeability polyacrylamide gel separator synthesis was studied and the interactions with ionic bis (trifluoromethanesulfonyl) imide (bisimide) were evaluated, a complete supercapacitor was produced in CR2032 standard and electrochemical performance measurements of the produced supercapacitors were made.