Türk Ceza Muhakemesi hukukunda kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ve denetimi
The desicion of no ground for prosecution in Turkish Criminal Procedure law and control mechanisms
- Tez No: 684302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kovuşturmaya yer olmadığı kararı, CMK'nın 172. maddesinde düzenlenmiştir. CMK'nın 173. maddesinde ise bu karara karşı itiraz usulüne yer verilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, soruşturma evresinin sonunda kamu davasının açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilememesi veya kovuşturma olanağının bulunmaması halinde Cumhuriyet savcısı tarafından verilecek kovuşturmaya yer olmadığı kararı ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Cumhuriyet savcısına tanınan takdir yetkisi çerçevesinde verebileceği kovuşturmaya yer olmadığı kararı ele alınmış olup, TCK'da hangi suçlar bakımından uygulama imkanı bulduğu ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise kamu davasının açılmasında benimsenen ilkeler ceza muhakemesi hukukumuz açısından değerlendirildikten sonra kovuşturmaya yer olmadığı kararına karşı itiraz usulü ile denetim mekanizmaları incelenmiş ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The decision of no ground for prosecution is regulated in Article 172 of the Code of Criminal Procedure. Article 173 of the Code of Criminal Procedure includes the procedure for appealing against this decision. In the first part of our study, which consists of three parts, in the event that at the end of the investigation phase, sufficient evidence to create suspicion for a public action cannot be obtained or there is no possibility of prosecution The decision of no ground for prosecution by the public prosecutor has been discussed. In the second part of our study, the decision of no ground for prosecution within the framework of the discretion granted to the Public Prosecutor has been discussed, and it has been examined in detail for which crimes it can be implemented in the Turkish Penal Code. In the third and final part of our study, after the principles adopted in the filing of a public lawsuit were evaluated in terms of our criminal procedure law, the appeal procedure and control mechanisms against the decision of no ground for prosecution were examined and the study was completed.