Transparent graphene anodes for organic light emittingdiodes
Organik ışık yayan diyotlar için şeffafgrafen anotları
- Tez No: 684301
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mevcut çalışma düşük levha direnci, yüksek iş fonksiyonu ve yüksek parlaklık özellikleri sergileyerek bükülebilir bir alt taş üzerinde OLED üretiminde yeni bir metot ortaya koymaktadır. İlk olarak, kimyasal buhar biriktirme (CVD) metodu ile tek katman grafen büyüme süreci optimize edilmiştir. Daha sonra, esnek anotlar yedi kat grafen üst üste birleştirilerek ve levha direncini azaltmak için nitrik asit ile katkılanılarak üretilmiştir. 29 Ω/□ levha direnci ve 84% şeffaflığa sahip modifiye edilmiş birkaç katmanlı grafen anotları TADF OLED'lerin üretiminde kullanılmıştır. Konjuge sistemlerdeki TADF gözlemi, 2010'ların başında yüksek verimliliğe sahip OLED'lerin moleküler dizaynına ilişkin yaklaşımı yeniden tanımlamıştır. Tekli ve üçlü uyarılmış hâl enerjileri (ΔEST) arasındaki farkı minimize ederek efektif RISC için imkan sağlamaktadır ve olağanüstü yüksek EQE özelliğine sahip çeşitli OLED cihazların üretimiyle sonuçlanan geniş çapta uygulanabilir ve verimli bir yaklaşım olarak kanıtlamıştır. Burada ağır-atom selenyumlu yeni bir TADF malzemeler serisi OLED yapısında ışık yayıcı olarak kullanılmıştır. Söz konusu malzemelerden biri olan SeDF-B 26%'ya yaklaşan EQE değerinde saf mavi ışık yaymıştır. Buna ek olarak, OLED için esnek grafen bazlı elektrotlar geliştirilmiş ve bu elektrotlar çoğu zaman cam üzerindeki ITO'lara benzer performans göstermiştir, dahası saf maviviii OLED'lerdeki ITO/Cam elektrodunu belirgin bir şekilde geçmiştir. Bu cihazlar literatürde ilk grafen bazlı TADF OLED'ler olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel method for fabrication of OLEDs on a specific flexible PET substrate with graphene anodes, demonstrating low sheet resistance, high work function, and an extremely high luminance. Firstly, a single-layer graphene growth process with chemical vapor deposition (CVD) method is optimized. Flexible anodes are then fabricated by stacking 7-layers of graphene films and doped with nitric acid to reduce the sheet resistance. Modified few layer graphene anodes by 29 Ω/□ sheet resistance and 84% transparency are used to fabricate OLEDs with a new family of thermally activated delayed fluorescence (TADF) materials. Observation of TADF in conjugated systems redefined the molecular design approach to realize highly efficient OLEDs in the early 2010s. Enabling effective reverse intersystem crossing (RISC) by minimizing the difference between singlet and triplet excited state energies (ΔEST) has been proven to be a widely applicable and fruitful approach, which resulted in the unproduction of numerous OLED devices with remarkable external quantum efficiencies (EQE). Here, a new series of TADF materials (SeTADFs) with heavy-atom selenium is used as emitters in OLED structure. One of these materials, SeDF-B, resulted in pure blue emission with EQEs approaching 26%. Additionally, flexible graphene-based electrodes were developed for OLEDs and revealed similar performance with indium tin oxide (ITO) on glass in most cases while, remarkably, suppressing ITO/Glass in pure blue OLED devices. These devices highlight the first-ever TADF based OLEDs that utilize graphene-based anodes in the literature.