Suça sürüklenen çocukların yargılanması
The prosecution of the children dragged into crime
- Tez No: 555550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez, dört bölüme ayrılmış olup birinci bölümde çocuk kavramına yer verilmiştir. Gerek uluslararası sözleşmelerdeki çocuğun tanımı ve gerekse Türk Ceza Kanunundaki, Ceza Muhakemesi Hukukundaki ve de Çocuk Koruma Kanunundaki tanımlamaları yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde suça sürüklenen çocukların yargılamasındaki soruşturma aşaması anlatılmıştır. Soruşturma evresinde öncelikle cezai sorumluluk anlatıldıktan sonra soruşturma evresinin özellikleri ve süjeleri olarak anlatımlar yapılmıştır. Bu bölümde son olarak çocuk yargılamasında soruşturmayı sona erdiren sebepler açıklanmıştır. Sona erdiren sebepler arasında Cumhuriyet savcısının vermiş olduğu en ön önemli kararlardan olan ve uygulamamıza son zamanlarda giren soruşturmaya yer olmadığına dair karara değinilmiştir. Bu kararın önemine ve uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Yine cumhuriyet savcısının vermiş olduğu diğer bir karar ise kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararıdır. Bu karara ayrıntısıyla değinilmiş olup, uygulanması gereken ancak uygulamada pek uygulanmayan karar olduğu belirtilmiştir. İkinci bölümde geniş olarak yer verilmiş olan bir diğer husus ise sosyal inceleme raporu ayrıntısıyla anlatılmış olup bu rapor alınmasının özellikle çocuk yargılamasındaki önemine değinilmiştir. Tezimizin üçüncü bölümünde ise çocuk yargılamasında kovuşturma evresine geniş olarak değinilmiştir. Çocuk yargılamasındaki kovuşturma evresinin özellikleri süjeleri ve bu evreyi sona erdiren sebepler ayrıntısıyla işlenmiştir. Bu bölümde çocuklarla ve yetişkinlerin duruşmasının ayrı yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Tezimizin son bölümü olan dördüncü bölümde ise çocuk yargılamasındaki kanun yolları açıklanmıştır. Kanun yolları; olağan ve olağanüstü olarak ikiye ayrılmış olup, olağan kanun yolları arasında belirtilmemesi sebebiyle olağanüstü kanun yolları içerisinde anlattığımız, anayasa mahkemesine bireysel başvuru yolu da ayrıntısıyla tez içerisinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis was divided into four sections and in the concept of child took place in the first part. The definitions of the child in the international conventions and in the Turkish Penal Code, the Code of Criminal Procedure and the Law on Child Protection were made. In the second part of the thesis, the investigation phase in the trial of children who were dragged into crime was explained. In the investigation phase, after explaining the criminal responsibility firstly, the characteristics and subjects of the investigation phase were explained. In this section, the reasons for ending the investigation in the juvenile judgment were explained. Among the reasons for ending causes, the decision, which was one of the most important decision of the public prosecutor and recently took place our practice, of there is no spot for investigation was addressed. The importance of this decision and requirement of its implementation were emphasized. Another decision of the public prosecutor was mentioned in detail in the decision to postpone the opening of the public case and it was mentioned that this was the decision which should be implemented but not implemented in practice. In the second chapter, the social examination report was explained in detail and the importance of receiving this report was emphasized especially in juvenile judgment. In the third part of our dissertation, the prosecution phase in children's trial was mentioned extensively. The characteristics of the prosecution phase in children's trial, the subjects and the reasons that ended this phase were elaborated in detail. In this section, it was emphasized that the hearing of children and adults should be done separately. In the fourth part of our thesis, the legal ways in the children's trial were explained. The legal ways were divided into two parts as ordinary and extraordinary, taking place in extraordinary legal ways because of that the usual legal ways didn't include, the individual application way to the constitutional court was explained in detail within the thesis.