Antik Yunan heykel sanatının Rönesans'a etkisi
The influence of Ancient Greek sculpture on the Renaissance
- Tez No: 684312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM İŞCANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yunan sanatı, Rönesans sanatçılarına temel oluşturmuş ve ilham kaynağı olmuştur. Nitekim, Yunan edebiyatı, felsefesi, pozitif bilimleri, bunlara karşılık gelen tarihi eserler ve Orta Çağ karanlığından sonra antik Yunan ruhunun incelenmesine geri dönüş, antik Yunan hayranlığına ve dolayısıyla sanatsal yaratımın yükselmesine neden olmuştur. Antik Yunan sanatı, sanatçının ifade ve kişisel bakış açısına kısıtlama getirmeden, ölçülülük ilkesi, güzellik hayranlığı ve özgür yaratma ruhu ile karakterizedir. Aynı ilkeler ve değerler, Rönesans sanatçılarının çalışmalarını da karakterize etmektedir. Özellikle Platon ve Aristoteles'in güzel olan hakkındaki felsefi fikirleri ışığında, Rönesans sanatçıları, doğrudan antik Yunan sanatına atıfta bulunan benzersiz güzellikte eserler yaratmışlardır. Pheidias gibi sanatçılar ilerleyen yüzyıllarda silinmez sanatsal izler bıraktıkları için Perikles'in altın çağının etkisi ayrı bir yer tutmuştur. Rönesans sanatçılarının en büyük temsilcisi Michaelangelo'nun eserlerinde Pheidias'ın eserleriyle şaşırtıcı benzerliklerin ortaya çıktığı karakteristik olarak belirtilmektedir. Klasik dönem eserlerinin mükemmelliği ve esnekliği, Rönesans sanat eserlerinde de temel bir ilkeydi. Bu konudaki çalışmam, antik Yunan kültüründe yeniden doğmak üzere yeni bir biçim alan batı medeniyetinin oluşumunda antik Yunan sanatının etkisine dünya çapında gösterilen ilgiye dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Greek art was indeed the basis and the source of inspiration for the artists of Renaissance. In fact, the Greek literature, the Greek philosophy, the Greek sciences, the historical monuments and the return to the study of the ancient Greek spirit, after the darkness of Middle Ages, became the cause of the explosion for a great love of antiquity (archeolatry) and as a consequence, of the artistic creativity as well, by using as models the ancient Greek creators' artworks. The ancient Greek art is characterized by the principal of the meter and austerity, the love for the beauty and the spirit of the free creativity without any restrictions on expression, as well on the artist's personal point of view. The same principals and values also characterize the artists' artwork during the era of Renaissance. Especially under the prism of philosophical ideas of Plato and Aristotle concerning the beauty, the artists of Renaissance created artworks of incomparable beauty which directly refer to the ancient Greek art. The influence of the so-called golden age of Pericles was special, as artists like Phidias left their artistic mark indelible in the coming centuries. It is typically mentioned that in artworks by the greatest representative of the artists of the Renaissance, Michelangelo amazing similarities with artworks of Phidias appear. Finally, the perfection and plasticity of the artworks of the classical era, was also a basic principle in Renaissance artworks. My preoccupation with this subject is based on the worldwide interest of the influence of the ancient Greek art in the formation of the so-called western civilization, which takes a new form as it appears again through the lights of the ancient Greek civilization.