Konjuge pnömokok aşılarının (KPA7-KPA13) çocuklarda tüm nedenli pnömoniler, bakteriyel pnömoni ve ampiyem hastalık yükü üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 684316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: KPA7 ve KPA13'ün ülkemizde rutin çocukluk çağı aşı takvimine alınmasından sonraki yıllarda 0-18 yaş arası çocuklarda tüm nedenli pnömoniler, bakteriyel pnömoni ve ampiyem hastalık yüklerindeki değişimin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Servisi'nde 1 Ocak 2006 ile 30 Aralık 2019 tarihleri arasında pnömoni tanısı ile yatırılarak tedavi edilmiş 0-18 yaş arası çocuklar çalışmaya alınmıştır. Hastalıkların yükü hesabı yıllara göre şu şekilde hesaplanmıştır: O yıl içerisinde çocuk enfeksiyon hastalıkları servisine yatan tüm nedenli pnömonili hasta sayısı, bakteriyel pnömonili hasta sayısı ve ampiyemli hasta sayısı tespit edildikten sonra o yıl içerisinde bahsedilen polikliniklere başvuran tüm hastaların sayısına bölünerek /100.000 oranında hesaplanmıştır. Ayrıca, hastaların demografik verileri, aşılanma durumları (aşısız ve parsiyel aşılı olanlar ile tam aşılı olanlar), hastanede kalış süreleri, tedaviler, prognoz ve elde edilen pnömokokların serotipleri ve antibiyotik duyarlılıkları da hasta dosyalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the changes in the burden of all-cause pneumonia, bacterial pneumonia and empyema in children aged 0-18 years after the inclusion of KPA7 and KPA13 in the routine childhood vaccination calendar in our country. Materials and methods: Children aged 0-18 years who were hospitalized with the diagnosis of pneumonia and treated at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Infectious Diseases between January 1, 2006 and December 30, 2019 were included in the study. The burden of disease according to the years was calculated as follows: After determining the number of patients with all-cause pneumonia, the number of patients with bacterial pneumonia and the number of patients with empyema, who were admitted to the pediatric infectious diseases service, we divided that numbers to admission numbers to all outpatient clinics. Demographic data of patients, vaccination status (unvaccinated and partially vaccinated and fully vaccinated), hospital stay, treatments, prognosis and serotypes of pneumococci obtained and antibiotic susceptibility will also be obtained from patient files. Kolmogorov-Smirnov test was used to examine the conformity of the data with normal distribution. Kruskal-Wallis variance analysis was used to compare hospitalization durations by years. Chi-Square and Fisher's Exact Test were used for group comparisons (cross tables) of nominal variables.