Duality of nature and urban in socio-environmental transformations: Case of the Kemalpaşa Nation Garden
Sosyo-çevresel dönüşümlerde doğa ve kent ikiliği: Kemalpaşa Millet Bahçesi örneği
  1. Tez No: 684315
  2. Yazar: FİRUZE İNCEKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sanayi çağından günümüze kadar kent kavramı, sosyo-çevresel alanda çeşitli dönüşümler geçirmiş ve mekansal olarak çok çeşitli biçimlerde kendini göstermiştir. Hızlı ve yoğun kentleşmeye bağlı olarak çağdaş kentsel mekanda yaşanan dönüşüm ve değişimler, güçlü aktörler tarafından gerçekleştirilen birçok farklı toplumsal dinamiğe sahiptir. Bu noktada kentsel mekanın önemli belirleyicilerinden biri olan kentsel yeşil alanlar ve toplumsal dinamikleri, meraklı araştırmacılar için önemli niteliklere sahiptir. Bu çalışma kapsamında öncelikle sosyo-çevresel özelliklerin dönüşümünde, kentleşmenin mekansallığının incelenmesi ve eleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu dönüşümlerin kentsel süreçler ve onların öne çıkan araçları aracılığıyla kent ve doğa (çevre, yeşil, kırsal vb.) ikiliğini oluşturduğu söylenebilir. Bu noktada, kent ve doğa kavramları ve fiziksellikleri bir arada ortaya çıkarılmaya çalışılırken, kent ve doğa ikilğinde mekansal bir aracı olarak değerlendirilebilecek kentsel yeşil alanların üretimi, kentleşmenin özelliklerinde incelenmiştir. Bu çalışmanın öne çıkan ve tek saha çalışması olan Kemalpaşa Millet Bahçesi, kavramsal olarak bir kent parkı olarak işlevlenmediğinden ve eklemlenmediğinden, tezin teorik çerçevesi daha geniş bir perspektifle kentsel yeşil alanların eleştirel çalışmalarına odaklanırken; onların toplumsal potansiyellerini ve tarihsel gelişimlerini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Buna ek olarak, son dönem Millet Bahçeleri'nin arkasındaki neoliberal politikalar ve bunların güç dinamikleri eleştirel bir bakış açısıyla incelenmektedir. Kemalpaşa Millet Bahçesi, mekân üzerine yapılan iktidar tartışmalarındaki özgün ve kristalize ipuçlarıyla, Türkiye'deki güncel kentsel yeşil alan oluşumunun anlaşılmasında seçkin bir örnek oluşturuyor. Bu nedenle, tez kapsamında Kemalpaşa Millet Bahçesi toplumsal, politik ve mekansal bağlamlarda çerçevelendirilip incelenirken, kamusal alan tartışmaları ideolojik ve morfolojik özellikleri üzerinden eleştirel bir şekilde gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Starting from the Industrial Era to the present, the notion of 'urban' has undergone various transformations in social-environmental field and presents itself spatially in many diversified forms. Transformations and changes in contemporary urban space depending on the rapid and intensive urbanization, has many different social dynamics performed by powerful actors. At this point, urban green spaces and their social dynamics, which are the crucial determinants of urban space, have substantial properties for curious researcher. Within the scope of this study, firstly, it is aimed to examine and criticise the spatiality of urbanization on the transformation of socio-environmental properties. One can say that through the urban processes and their prominent instruments, these transformations constitute the duality of urban and nature (environment, green, rural, etc.). At this point, while attempting to uncover the notions and physicalities of urban and nature together, the production of urban green spaces, which can be considered as a spatial medium in duality of urban and nature, is studied in the particularities of urbanization. Since the Kemalpaşa Nation Garden, which is the prominent and only case study of this study, is not functioned and articulated as an urban park conceptually, the theoretical framework of the thesis focuses on the critical studies of urban green spaces with a broader perspective; while trying to reveal the social potentials and historical venture of them. Additionally, the neoliberal policies and their power dynamics behind the recent Nation Gardens are examined with a critical lens. Kemalpaşa Nation Garden with its original and crystallized hints in power discussions on space becomes the distinguished example for understanding recent formation of urban green space in Turkey. Therefore, within the thesis, while the Kemalpaşa Nation Garden is framed and studied in social, political and spatial contexts, it is critically observed through the discussions on public space via ideological and morphological features.