Prematüre bebeklerde taze ya da dondurulmuş anne sütüyle beslenmenin bağırsak mikrobiyatası üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of fresh and frozen breast milk on gut microbiota in preterm neonates
- Tez No: 684332
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma prematüre bebeklerde taze ya da dondurulmuş anne sütüyle beslenmenin bağırsak mikrobiyatası üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla prospektif gözlemsel olarak yapılmıştır. Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen gestasyon yaşı 28-326 hafta olan taze anne sütü almış (n:20), dondurulmuş anne sütü almış (n:20) toplam 40 prematüre bebek ile yapılmıştır. Veriler“Tanımlayıcı Bilgi Formu”ve“Bebek İzlem Formu”ile toplanmıştır. Örneklem seçim kriterlerine uygun bebeklerin doğumdan sonraki ilk mekonyum ve beslenmelerinin 10. günü gaita örnekleri alınmış ve analiz zamanına kadar -80o C' de saklanmıştır. Bebeklerin aldıkları beslenme solüsyonlarının türü (taze anne sütü, dondurulmuş anne sütü, bebek formulü) ve miktarı 10 gün süreyle düzenli olarak kaydedilmiştir. 10 günlük beslenmelerinin %70'inden fazlasını hangi beslenme türü oluşturuyorsa bebek o gruba dahil edilmiştir. 10 günlük beslenmelerinin %70'inden fazlasını bebek formulü oluşturan bebekler çalışma dışında tutulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U, Ki-kare Testi ve T-testi kullanılmıştır. Mikrobiyata analizi için ekstrakte edilmiş DNA'dan 16S rRNA geninin V3-V4 bölgesinin sekanslanması yöntemi ile gaita numuneleri analiz edilmiştir. Büyük çoğunluğu insan patojeni ve hastalık etkeni kabul edilen bakterilerden olan Streptococcus ve Enterobacteriales türlerinin dondurulmuş anne sütü alan bebeklerdeki bolluklarının (Streptococcus %69, Enterobacteriales %79) taze anne sütü alan bebeklerdeki bolluklara (Streptococcus %16, Enterobacteriales %49) göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anne sütünde en çok bulunan ve bebek için en faydalı tür olduğu bilinen bakterilerden Lactobacillus ve Bifidobacterium türlerinin taze anne sütü alan bebeklerdeki bolluklarının (Lactobacillus %17 ve Bifidobacterium %12) dondurulmuş anne sütü alan bebeklerdeki bolluklara (Lactobacillus %3 ve Bifidobacterium %1) göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Taze anne sütü almanın dondurulmuş anne sütü almaya göre bebek bağırsak mikrobiyata çeşitliliğini olumlu yönde etkilediği, bebek bağırsağında daha sağlıklı mikroçevre oluşturduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin, tüm bebeklerin özellikle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde izlenen bebeklerin taze anne sütü ile beslenmelerinin sağlanmasında destekleyici olmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper prospectively and observationally investigated the effect of fresh and frozen breast milk on gut microbiota in preterm neonates. The sample consisted of 40 preterm neonates with a gestational age of 28-326 weeks monitored at a neonatal intensive care unit (NICU). The sample was equally divided into two: fresh breast milk group (n=20) and frozen breast milk group (n=20). Data were collected using a Descriptive Information Form and a Neonatal Follow-Up Form. According to the inclusion criterias. The first meconium and day-10 stool samples that were obtained from neonates who were selected according to the inclusion criteria were stored at -80 °C until analysis. The type and amount of nutritional solutions (fresh breast milk, frozen breast milk, and formula) were regularly recorded for ten days. A neonate was assigned to either of the three groups depending on which type of nutritional solutions constituted more than 70% of its 10-day feeding. Neonates whose more than 70% of their diets consisted of formula were excluded from the study. The data were analyzed using the Mann-Whitney U test, Chi-square test, and t-test. The stool samples were analyzed sequencing the V3-V4 region of the 16S rRNA gene from the extracted DNA. Streptococcus was more abundant in the frozen breast milk group (69%) than in the fresh breast milk group (16%). Enterobacteriaceae was more abundant in the frozen breast milk group (79%) than in the fresh breast milk group (49%). Streptococcus and Enterobacteriaceae spp. are considered human pathogens and disease agents. Lactobacillus was more abundant in the fresh breast milk group (17%) than in the frozen breast milk group (3%). Bifidobacterium was more abundant in the fresh breast milk group (12%) than in the frozen breast milk group (1%). Lactobacillus and Bifidobacterium are two species of common probiotics with many health benefits. The results showed that fresh breast milk was better than frozen breast milk at maintaining infant gut microbiota and creating a healthier microenvironment. Therefore, it is recommended that nurses be supportive in making sure that all neonates, especially those monitored in NICUs, are fed fresh breast milk.