Hidrolik preslerde ürün kalitesini etkileyen parametrelerin belirlenmesi
Determination of the parameters affecting the product quality in hydraulic presses
- Tez No: 684331
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hidrolik ve mekanik presler, talaşsız şekil veren takım tezgahları içinde en büyük grubu oluşturmakta ve endüstrideki kullanım oranları son yıllarda git gide artmaktadır. Bunlardan özellikle hidrolik presler, nispeten kolay üretim ve gelişmiş kaynak sistemleri ile birçok otomasyon uygulamalarında sağladıkları büyük avantajlardan dolayı ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, preslerin endüstrideki yerleri vurgulanarak, teknik yönden detaylı bir inceleme ve hidrolik preslerin tasarım yöntemleri sunulmuştur. Ardından, konsantrik ve eksantrik yükler altında gerilme ve şekil değiştirme dağılımlarının değerlendirilmesi için 500 tonluk örnek bir hidrolik pres ele alınmıştır. Tasarım geometrisinin güvenliği için mevcut uygulamada maksimum yük aşılmadan sonlu elemana dayalı gerilme/şekil değiştirme analizleri ile optimizasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydraulic and mechanic presses are the largest group in chipless metal forming machines and their usage rates have grown exponentially across the industry in recent years. Among them, the use hydraulic presses has been more pronounced due to fact that they are comparatively easy to produce and offer great advantages in myriad automation applications especially with an advanced welding system. In this study, a detailed review of the technical aspects and the design procedures of hydraulic presses are presented with an emphasis on their role in industry. Next, a hydraulic press which has 500 tons power is considered for evaluating the distributions of the stress and the strains under both concentric and eccentric load conditions. By the finite- element based stress/strain analysis, the geometry of the design is optimized to quarantee that the maximum load will not be exceeded in actual implementation.