Farklı süre ve setlerde uygulanan foam roller egzersizlerinin kas esnekliği ve anaerobik performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of foam roller exercises applied in different time and sets on muscle flexibility and anaerobic performance
  1. Tez No: 684369
  2. Yazar: ALİ TAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı süre ve setlerde uygulanan foam roller (FR) egzersizlerinin kas esnekliği ve anaerobik performansa etkisini incelemektir. Çalışmaya 39 sağlıklı erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele dört gruba ayrılmışlardır(foam roller uzun süre (FRUS); 9, foam roller orta süre (FROS); 11, foam roller kısa süre (FRKS); 11, kontrol grubu (KG); 8). Foam roller egzersizleri, deney gruplarının quadriceps, hamstring, gluteal ve triceps surae kas gruplarına ve her kas grubu için FRUS 30sn. süre ile 4set, FROS 20sn. süre ile 3set, FRKS ise 10sn. süre ile 2set olarak uygulanmıştır. FR egzersizlerinin öncesinde ve 5dk sonrasında tüm katılımcılar Dikey sıçrama (DS) testi, otur-uzan testi ve eklem hareket açısı (EHA) ölçümlerine katılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde grup içi ön-test ve son-test verileri Paired Samples t-test ile değerlendirilirken, tekrarlı ölçümler (repeated measures) Tek Yönlü Varyans Analizi Testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda bütün karşılaştırmalarda DS performanslarında istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanılmamıştır. Uygulama gruplarının (UG) KG ile karşılaştırılmasında esneklik performanslarında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenirken, UG'lerin ET değerlerinin farkların farkı karşılaştırması sonucunda anlamlı farka rastlanılmamıştır. UG'lerin KG ile karşılaştırılmasında EHA(sağ ve sol) değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. UG'lerin EHA (sağ ve sol) değerlerinin farkların farkı karşılaştırması sonucunda, EHA(sol) değerlerinde FROS lehinde anlamlı fark bulunmuştur, (F(3.35)=3.249; P= 0.033). Sonuç olarak foam roller egzersizlerinin DS performansını etkilemediği gözlemlenirken, EHA ve esnekliği artırdığı gözlemlenmiştir. UG'lerin farkların farkı sonucuna göre FROS grubunun EHA ve istatiksel olarak anlamlı olmasa da esnekliği artıdığı gözlemlenmiştir. Etkinliği bakımından FROS uygulamaları tavsiye edilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Foam Roller, Dikey Sıçrama Performansı, Esneklik, Eklem Hareket Açısı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of foam roller (FR) exercises applied in different time and sets on muscle flexibility and anaerobic performance. Thirty nine healthy male athlete volunteered to participate in this study. Participants were assigned randomly four groups (foam roller long time (FRLT); 9, foam roller medium time (FRMT); 11, foam roller short time (FRST); 11, control group (CG); 8). Foam roller exercises were applied to quadriceps, hamstring, gluteal and triceps surae muscle groups of the experimental groups and for each muscle group as 4 sets - 30 seconds for FRLT, 3 sets - 20 seconds for FRMT, 2 sets - 10 seconds for FRST. All participants were performed vertical jump (VJ) test, sit-and-reach test and range of motion (ROM) test before and 5 minutes after FR exercises. One way ANOVA for repeated measures was used for statistical analysis of data. As a result of the study, no statistically significant difference was found in VJ (peak pover) performances in all comparisons. While a statistically significant difference was observed in Flexibility Test (FT) when comparing Exercise Groups (EGs) with CGs, no significant difference was found as a result of comparing the difference between FT values of EGs. A statistically significant increase was observed in ROM (right and left) values when EGs were compared with CG. As a result of the comparison of the difference between the ROMs (right and left) values of the EGs, a significant difference was found in favor of FRMT in the ROM (left) values (F(3.35)=3.249; P= 0.033). As a result, it was observed that foam roller exercises did not affect VJ performance, but increased ROM and Flexibility. According to the result of the difference of the EGs, it was observed that the FRMT group increased ROM and increased Flexibility numerically. In terms of effectiveness, FRMT applications can be recommended. KEYWORDS: Foam Roller, Vertical Jump Performance, Flexibility, Range of Motion.