10-12 yaş grubu tenisçilerde taktiksel oyun modelinin problem çözme ve becerileri transfer etme düzeylerine etkisi
Impact of tactical game model on problem solving and transferring skills in 10-12 year olds
- Tez No: 684371
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kort tenisine yeni başlayan bireylerde taktiksel oyun yaklaşımıyla işlenen 10 haftalık antrenman programının problem çözme düzeylerine, teknik-taktik oyun performanslarına ve öğrenilen becerileri benzer teknik vuruşları olan badminton branşına transfer etme düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada; ön test-son test kontrol gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı lisanslı 24 erkek sporcu katılmıştır (Deney grubu n= 12, kontrol grubu n= 12). Deney grubuna taktiksel oyun yaklaşımı ile öğretim yapılırken kontrol grubuna ise geleneksel öğretim uygulanmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada; araştırmanın başında her iki gruba ön-test Problem Çözme Ölçeği ile 3 haftalık temel eğitim sonunda Oyun Performansı Değerlendirme Ölçeği (OPDÖ) uygulanmıştır. 10 haftalık tenis eğitimin sonunda son-test olarak Problem Çözme Ölçeği ile OPDÖ ölçeği tekrar uygulanmıştır. İkinci aşamada; son testler alındıktan sonra her iki gruba bir haftalık badminton branşında temel eğitimi verilmiş olup farklı öğretim modellerinde öğrenilen teknik ve taktik becerileri transfer etme düzeylerini belirlemek için OPDÖ ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Verilerin normallik dağılımı belirlemek için Shapiro-Wilks analizi ile test edilmiş olup, puanların normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Grupların kendi içindeki öntest -sontest puanları arasındaki farkların analizinde bağımlı gruplar için t test, gruplar arasındaki öntest -son-test puanların analizi için bağımsız gruplarda t test analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of the 10-week training program, which is processed with a tactical game approach in individuals who are just starting out in court tennis, on problem solving levels, technical-tactical game performances and the levels of transferring learned skills to badminton with similar technical strokes. In this research; Weak experimental pattern with pre-test-final test control group was used. 24 licensed male athletes affiliated with Sirnak Youth and Sports Provincial Directorate participated in the study (Experimental group n= 12, control group n= 12). While the experimental group was taught with a tactical game approach, traditional teaching was applied to the control group. The research consists of two stages. In the first stage at the beginning of the study, both groups were given a pre-test Problem Solving Scale and a 3-week basic training, and the Game Performance Evaluation Scale (OPDÖ) was applied at the end of the 10-week tennis training. SPSS 21.0 package program was used in the analysis of the data and the level of significance was taken as 0.05. The data was tested with Shapiro-Wilks analysis to determine the distribution of normality and the scores were shown to show normal distribution. T test for dependent groups and t test analysis in independent groups were used for the analysis of pretest -final test scores within the groups themselves.