Analysis of the fixed cycle time inventory policy under single resource
Çok ürünlü sabit zamanlı envanter politikasının tek kaynaklı durumda incelenmesi
- Tez No: 68440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz ÇOK ÜRÜNLÜ SABİT ZAMANLI ENVANTER POLİTİKASININ TEK KAYNAKLI DURUMDA İNCELENMESİ Hafızoğulları, Suna Yüksek Lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Assist. Prof. Dr. Refik Güllü Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nesim Erkip Temmuz 1997, 149 sayfa Bu çalışmada, aynı anda sadece bir ürünün üretildiği tek kaynaklı bir sistemde, üretim çizelgelemesi problemi ele alınmaktadır. Üretim taleplerinin bağımsız Poisson süreçlere göre oluştuğu varsayılmaktadır. Her ürün için sabit bir üretim zamanının ayrıldığı, çok ürürdü, sabit zamanlı bir envanter politikası önerilmektedir. Ürünler, üretim zamanlan boyunca belirli bir düzeye kadar ısmarlama politikası izlemektedir. Amaç, stokta tutma, sonradan karşılama ve hazırlık maliyetlerinin toplam beklenen değerini en aza indirmektir. Tek çevrim zamanlı bir problemde, optimal çevrim uzunluğunu, her bir ürününABSTRACT ANALYSIS OF THE MULTI ITEM FIXED CYCLE TIME INVENTORY POLICY UNDER SINGLE RESOURCE Hafızoğullan, Suna M. S, Department of Industrial Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Refik Güllü Co-Supervisor: Prof. Dr. Nesim Erkip July 1997, 149 pages This research addresses the problem of scheduling the production of several items in a single facility that can manufacture only one item at a time. The demands for the items are assumed to be modelled as independent Poisson processes. We propose a multi item fixed cycle time inventory policy, by which each item is allocated a fixed amount of production time. During their production times, items follow an order-up-to policy. The objective is to minimize expected total holding, backorder, and setup costs. For a single cycle problem, a nonlinear mathematical formulation is presented that determines the optimal cycle length, ui
Özet (Çeviri)