Linagliptin ve pioglitazon'un tip 2 diyabetik sıçan femuru kırık modelinde kemik iyileşmesine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 684416
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEVER ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Diabetes mellitus'un osteoporoz ile yakından ilişkili olduğu ve kırık riskini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca, metabolik kemik hastalığının hipoglisemik terapi ile etkili bir şekilde tedavi edildiği bilinmektedir. Tiazolidindionların (TZD'ler) uzun süreli kullanımı, tip 2 diyabetli (T2DM) hastalarda kemik kaybı ve artmış kırık riski ile ilişkilendirilmiştir. Son zamanlarda, yeni bir oral antidiyabetik ilaç olan dipeptidil peptidaz- IV (DPP IV) inhibitörlerinin kemik metabolizması üzerindeki etkileri geniş çapta incelenmiştir. DPP4-i tedavisi, diyabetik sıçanlarda kemik kaybını azaltır ve mekanik kemik gücünü iyileştirir. Bu çalışmamızda streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik sıçanlarda femur kırık modeli oluşturarak DPP4-i olan Linagliptin, TZD olan Pioglitazon ve bunların kombine kullanımının kırık iyileşmesi üzerindeki etkilerini radyolojik, histomorfometrik, immunohistokimyasal ve biyomekanik açıdan incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 72 adet 10 haftalık Sprague Dawley sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlara intraperitoneal olarak 45mg/Kg streptozotocin (STZ) (Sigma®, Chemical Company, St. Louis, USA) verilerek Tip 2 diyabet modeli oluşturulduktan sonra rastgele 4 gruba ayrıldı ve her bir grupta 18 sıçan olacak şekilde; Tedavisiz diyabet grubu (TD), Pioglitazon grubu (P), Linagliptin grubu (L) ve Pioglitazon + Linagliptin grubu (PL) oluşturuldu. Pioglitazon ve linagliptin 10mg/kg/gün dozunda oral verildi. PL grubuna 10 mg/kg/gün Pioglitazon + 10 mg/kg/gün Linagliptin oral verildi. Bu çalışmada, femur kırık modeli oluşturulduktan sonra intrameduller stabilizasyon sağlandı. Ameliyattan 2 ve 6 hafta sonra, sıçanlara radyolojik, histolojik, immünohistokimyasal ve biyomekanik açıdan kemik iyileşme parametrelerinin analizi için sakrifiye edildi. Sağ femurlar yumuşak dokulardan ayrıldıktan sonra intrameduller çivisi çıkarıldı. Biyomekanik analiz için femura üç nokta bükme testi kullanılarak değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak CD-34 ve VEGF değerlendirildi. İstatiksel analizleri one way ANOVA testi ile, gruplar arası farklılıklar ise t-testi ve Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test ile karşılaştırıldı. Bulgular: Radyolojik incelemede, 2.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus has been testified to be closely related with osteoporosis and an increased risk of fracture. Subsequently, metabolic bone disease has been described to be effectively treated with hypoglycemic therapy. Long-term use of thiazolidinediones (TZDs) is associated with bone loss and an increased risk of fracture in patients with type 2 diabetes (T2DM). Recently, the effects of dipeptidyl peptidase- IV (DPP IV) inhibitors, a new type of oral antidiabetic drug, on bone metabolism have been widely studied. DPP IV inhibitor treatment attenuates bone loss and improves mechanical bone strength in diabetic rats. In our study, we aimed to examine the effects of DPP IV inhibitor; Linagliptin, TZD; Pioglitazone and their combined use on fracture healing in terms of radiological, histomorphometric and biomechanics by creating a femoral fracture model on a streptozotocin-induced diabetic rat model. Material and Methods: In our study, we included 10-week-old 72 Sprague– Dawley rats. Type 2 diabetes model was established by administering 45mg/Kg of streptozotocin (STZ) (Sigma®, Chemical Company, St. Louis, USA) to all rats intraperitoneally ant then they were randomly divided all the rats into 4 groups consisting of 18 rats each; Non-treated diabetes group (TD), Pioglitazone group (P), Linagliptin group (L), and Pioglitazone + Linagliptin group (PL). 10 mg/kg/day dosage of pioglitazone and linagliptin was administered orally. As for the PL group, 10 mg/kg/day pioglitazone and 10mg/kg/day linagliptin was orally given. In this study, femur fractures were produced and stabilized intramedullary. After 2 and 6 weeks, rats were sacrifised for radiographic, micro-CT, histologic, immunohistochemistry and biomechanical analysis of the bone healing parameters. The right femurs were then harvested and the marrow-nail was extracted. The biomechanic analysis of femora to fracture was assessed using a three-point bending test. CD-34 and VEGF was analysed immunohistochemically. Statistical analysis was perfomed with one-way ANOVA test and Comparisons between were assessed using t-test, and Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests.