Linagliptin ve empagliflozin tedavilerinin STZ-diabetik sıçan kalbinde olası etkilerinin mirna'lar üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the possible effects of linagliptin and empagliflozin treatments on STZ-diabetic rat HEART in terms of mirnas
  1. Tez No: 791434
  2. Yazar: ZEYNEP ELİF YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ARIOĞLU İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
DPP-4 ve SGLT2 inhibitörleri tip 2 diabet tedavisinde son yıllarda sıkça kullanılan ilaç gruplarındandır. Bugüne kadar yapılan preklinik ve klinik çalışmalar her iki grubun da kardiyovasküler yararına dikkat çekmektedir. Kodlama yapmayan küçük RNA'lardan miRNA'lar hedef mRNA'ları üzerinden birçok vücut fonksiyonunu düzenlemektedir. Yakın zamanlı birçok çalışmada, bazı ilaçların olumlu etkilerini belirli miRNA'ları modüle ederek ortaya koyduğu öne sürülmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak, çalışmamızda STZ diabetik sıçan modeli kullanılarak bir DPP-4 inhibitörü olan linagliptin ile bir SGLT2 inhibitörü olan empagliflozinin kardiyak etkilerinin miRNA'lar üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sıçanlar randomizasyonla kontrol, diabetik, linagliptin tedavili kontrol, linagliptin tedavili diabetik, empagliflozin tedavili kontrol, empagliflozin tedavili diabetik olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. STZ injeksiyonu (50 mg/kg) ile diabet oluşturulmuş, 12-15 haftanın ardından tedavi alacak gruplara 8-10 hafta süreyle linagliptin (4mg/kg/gün) veya empagliflozin (30mg/kg/gün) uygulanmıştır. Tedavi öncesinde ve tedavinin 8. haftasında ekokardiyografi ile in vivo kalp fonksiyonu değerlendirilmiştir. Sonrasında in vitro olarak papiller kasta β-adrenerjik yanıtverirlik değerlendirilmiş ve kardiyomiyositlerde Ca+2 ölçümü/görüntülemesi yapılmıştır. Dondurulan sol ventrikül dokularında ise miRNA'ların (miR-221, miR-212, miR-29b, miR-29a, miR-199a, miR-30a, miR-1, miR-133a, miR-125b, miR-21, miR-373) ifadeleri incelenmiştir. Değişimi anlamlı bulunan miRNA'ların fonksiyonel olarak çalışılan yolaklarla ilişkili olan hedef genleri veri tabanları yardımıyla belirlenmiş ve bu genlerin mRNA ve protein ifadeleri ölçülmüştür. Veriler ortalama ± standart sapma şeklinde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DPP-4 and SGLT2 inhibitors have frequently been used for the treatment of type 2 diabetes in recent years. Preclinical and clinical studies stand out the cardiovascular benefit of both groups. miRNAs are non-coding small RNAs that regulate many body functions through their target mRNAs. Recent studies have suggested that some drugs exert their effects by modulating specific miRNAs. Based on this information, we aimed to investigate the cardiac effect of linagliptin, a DPP-4 inhibitor, and empagliflozin, an SGLT2 inhibitor, through their relationship with miRNAs in STZ diabetic rat model. For this purpose, rats were randomly divided into six groups as follows; control, diabetic, linagliptin treated control, linagliptin treated diabetic, empagliflozin treated control and empagliflozin treated diabetic. Diabetes was induced by STZ injection (50 mg/kg), and after 12-15 weeks of diabetes, linagliptin (4mg/kg/day) or empagliflozin (30mg/kg/day) was administered for 8-10 weeks to treated groups. In vivo cardiac function was evaluated by echocardiography before and at the 8th week of the treatment. After that, in vitro β-adrenergic responsiveness was evaluated in papillary muscle and Ca+2 measurement/imaging was performed in isolated cardiomyocytes. miRNAs (miR-221, miR-212, miR-29b, miR-29a, miR-199a, miR-30a, miR-1, miR-133a, miR-125b, miR-21, miR-373) were scanned in frozen left ventricular tissues. Then, the target genes of the miRNAs which are significantly changed were identified by using special programs. mRNA and protein expressions of these genes were measured. Data were expressed as mean ± SD. For paired comparisons t-test, for multiple comparisons one-way ANOVA followed by Tukey post-hoc test were performed.