An intelligent image watermarking scheme based on human visual system characteristics with gui interface
- Tez No: 684427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
dijital tıbbi fotoğrafların hızla büyümesi ve daha iyi ve daha doğru tespit için uzmanlar ve hastanelerle değiş tokuş etme ihtiyacı, hastaların mahremiyetinin korunmasını gerektirmektedir. Bunun bir parçası olarak, tıbbi görüntü damgalama hükmü geçerlidir. Ayrıca, tıbbi görüntü damgalamanın iki nedenden dolayı ekstra dikkatle yapılması gerekir. İlk olarak, filigranlama işlemi görüntü standardını etkilememelidir. İkinci olarak, görüntüye gömülü hassas hasta bilgileri, görüntü baskısı uygulandığında hata olasılığı olmadan temiz bir şekilde kurtarılabilir olmalıdır. Bu tez boyunca, kör olmayan görüntü damgalama ve onun karşılaştırmalı çıktı analizi için güçlü bir Tekniği öneriyor gibi görünüyoruz, filigran görüntüsü Yedekli ayrık dalgacık dönüşümü (RDWT), hızlı Walsh Hadamard dönüşümü (FWHT) ve tekil değer ayrıştırması ( SVD) tıbbi görüntünün ilgi dışı (RONI) bölgesi içinde, İnsan görsel sistemi (HVS) modelini kullanarak, kapak tıbbi görüntüsünün RONI'si tanınır, gücünü artırmak için parçacık sürüsü optimizasyonunu (PSO) kullanabiliriz. -filigran (ölçeklendirme faktörü) . Yazılı uygulama satırı seçenekleri yerine tüm damgalama işlemini (gömme-saldırı-algılama) bir Windows panelinde yapabilmek için, damgalama sistemini kullanmak için grafiksel bir kullanıcı arayüzü sağlayan bir yazılım paketi planlamayı da tercih ediyoruz.
Özet (Çeviri)
the fast growing of digital medical photos and the need to be forced to exchange them with experts and hospitals for better and even more accurate detection need the preservation of the privacy of patients. As a part of this, a medical image watermarking provision applies. Medical image watermarking, moreover, needs to be done with extra caution for two reasons. Firstly, the process of watermarking should not affect the image standard. Second, sensitive patient information embedded in the image should be cleanly recoverable without the possibility of mistake as image pressure is applied. Throughout this thesis, we appear to suggest a powerful Technique of non-blind image watermarking and its comparative output analysis, the watermark image will embedded by integrating Redundant discrete wavelet transform (RDWT), fast Walsh Hadamard transform (FWHT) and singular value decomposition (SVD) within the region of non-interest (RONI) of medical image, By using human visual system (HVS) model, RONI of the cover medical image is recognized, we can use particle swarm optimization (PSO) to increase the strength-of-the-watermark (scaling factor) . In order to do the complete watermarking process (embedding-attacks-detection) on a Windows panel rather than typing application line options, we also prefer to plan a software package that provides a graphical user interface to use the watermarking system.