Development of natural lozenge formulation of ginger extract
Zencefil ekstraktı ile doğal pastil formülasyonunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 684428
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKÖZKAN SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, antibakteriyel özelliği bilinen zencefil ekstraktı ile koruyucu ve şeker içermeyen doğal bir pastil formülasyonunun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, özellikle ağız sağlığı için zencefilin antibakteriyel özelliğinin proaktif tedavinin önemli bir safhasını oluşturucağı düşünülerek tasarlandı. Söz konusu yumuşak pastilin geliştirilmesinde farklı formüller denenerek, optimum formülasyon belirlendi. GL7 formülasyonu yumuşak pastil olarak en uygun formülasyon olarak bulundu ve bu formülasyon aktif madde olarak %25 Zencefil (Zingiber officinale) ekstraktı, %20 Tarçın, %20 Pluronic F (Poloxamer 407), %1 Akasya zamkı, %0.5 Balmumu, %0.5 Limon Esensiyel yağı, %1 D-Limonen, %1 Limon suyu, %2 Gliserin, %10 kurutulmuş çilek, %10 bal ve %1 Stevia içeriyordu. Geliştirilen GL7 formülü, koruyucu içermemektedir, bu nedenle formülde hem antibakteriyel özelliği hem de tat vermesi sebebiyle tarçın kullanılmıştır. Öte yandan söz konusu formül ağız hijyeni için diş hekimlerin sıklıkla önerdiği gargaralarda da yer alan ve tek başına antibakteriyel özellik gösteren Pluronic F (Poloxamer 407) kullanılarak tasarlanmıştır. Geliştirilen formülde antibakteriyel özelliği ile etken madde olarak yer alan Zencefil (Zingiber officinale) için ince tabaka kromatografisi (TLC) ile kalitatif tayin yapılmış gingerols ve shogaols varlığı kanıtlanmıştır. GL7 formülasyonun mikrobiyel özellikleri disc difüzyon metodu ile tayin edilmiş, C. albicans, E. coli, S. aureus ve P. aeruginosa bakteri üzerinde etkili olduğu disc difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Geliştirilen GL7 formülasyonu için Avrupa Farmakopesine göre, dağılma testi yapılmış, dağılma zamanının 25-30 dakika olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ile zencefil ekstraktı içeren antibakteriyel, koruyucusuz, şekersiz ve doğal bir yumuşak pastilin, ağız sağlığı için kullanılabilecek alternatif bir dozaj formu olduğu kanıtlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
This study was designed with the idea that the antibacterial property of ginger, especially for oral health, is an important stage of proactive treatment. In developing the soft lozenge in question, various formulas were tried, and the optimal formulation was determined. The GL7 soft lozenge formulation was found to be the most suitable formulation. The formulation contains 25% Ginger (Zingiber officinale), 20% Cinnamon (Cinnamomum verum), 1% Acacia, 0.5% Beeswax, 0.5% Lemon Essential Oil, 1% D-Limonen, 1% Stevia, 1% Lemon Juice, 2% Glycerin and, 10% Honey and 10%Strawbery (freeze dried), 20% Pluronic F 127 (Poloxamer 407). The GL7 formula developed does not contain preservatives, so cinnamon is used in the formula, both for their antibacterial properties and taste. On the other hand, the formula was developed using Pluronic F (Poloxamer 407), which is also present in mouthwashes, often recommended by dentists for oral hygiene, with antibacterial properties alone. For the ginger (Zingiber officinale) contained as the active ingredient with its antibacterial property, the presence of gingerols and shogaols were detected in the developed formula, which was qualitatively determined by thin layer chromatography (TLC). The microbial properties of GL7 formulation were determined and C. albicans, E. coli, P. aureus and P. aeruginosa were found to be effective against bacteria by using disc diffusion method. According to the European Pharmacopoeia for the developed GL7 formulation, dispersion test was carried out and it was found that the dispersion time was 25-30 minutes. With the results obtained, an antibacterial, preservative-free, sugar-free and natural soft lozenge containing ginger extract has been proven to be an alternative dosage form that can be used for oral health.